2019 Sicil Affı

2019 Sicil Affı

Bireysel ve Kobi (küçük esnaf) olmak üzere 2019 sicil affı konusunda 2 farklı gruba ayrılan düzen oluşturulurken her ikisi içinde ayrı ayrı koşul ve şartlar getirildi. Geçtiğimiz yıllarda “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurum BDDK” tarafından başlatılan ve ismi kara liste içerisinde yer alan bazı vatandaşlara sicil affı adı altında imtiyazlar tanımlanmaktaydı, bu sene itibari ile de aynı kanun hükmü yürürlükte olurken bazı düzenlemelere uğradı, bunlar hakkında sizlere genel bilgiler iletmeye çalışacağız.

Sicil Affı Başvurusu 2019

Adım adım 2019 sicil affı başvurusu için şu şekilde hareket edebiliriz ;

  1. İlgili konu ile alakalı bir dilekçe hazırlanması gerekmektedir, dilekçe yazmayı bilmiyorsanız arzuhalci denilen meslek erbabı kişilerden profesyonel yardım alabilirsiniz.
  2. Başvuru sonrası olumlu değerlendirme halinde daha önceden bireysel ya da kobi olarak ödeyemediği ve bundan dolayı sicili bozulan kişlilerin yeni dönem vade tutarlarını düzenli bir biçimde ödediği taktirde son 5 yıla bağlı olan sicil sorunu ortadan kaldırılmış olacak.
  3. Yine başvuru sonrasında kredilerin dışında kredi kartı ya da banka kartı kullanmakta olan vatandaşların limit yükseltebilmesi ya da yeni kart alabilmesini engelleyen geçmişteki sicil sorununu çözülmesi kullandıkları bu ürünlerin aylık asgari tutarlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Aslında durumu özetlememiz gerekirse sicil affı başvurusu 2019 senesi itibari ile gerçekleştiren herkesin sonra ki süreçte düzenli bir biçimde borçlarını ödeme konusunu yerine getirdiği sürece bu aftan faydalanılabileceğini bilmesi gerekmektedir.

Banka Sicil Affı 2019

Bu yasa banka dan bankaya değişiklik göstermemektedir, standart bir kanun hükmünde olup değiştirilemez, konu ile alakalı bilgilendirmeler gereken bankalara iletilerek müşterilere standart prosedürler uygulandı (bankaya olan borçları ne miktarda olursa olsun). Banka sicil affı 2019 itibariyle hemen hemen böyle bir seyir içerisinde olacak.

Sicil Affı 2019 Başvurusu

Yukarı da bulunan başlığın altında ilettiğimiz gibi konunun tüm detayları bu şekildedir. Geçtiğimiz 2017 ve 2018 içerisinde bu durumdan faydalanan toplam 400 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının 85 bini tekrar kara listeye girmeyi başarsa da ortada 315 bin gibi ciddi bir nüfus söz konusu, yani proje %85 ortalama ile başarı sağlamış gibi görünüyor. Siz de bireysel ve kobi olarak sicil affı 2019 başvurusu yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bu durumdan hiç vakit kaybetmeden faydalanın.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 5 Average: 2.8]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ