Akbank Anında Verilen Kredileri

Sizde Akbank kredileri ile anında akbank kredileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank ile birlikte güncel kredileri hakkında farklı alanlarda, çeşitli faiz oranları ve miktarlar ile taşıt, konut, ihtiyaç için Akbank kredileri vermektedir. Türkiye’deki kredi hacminin büyük bir kısmını oluşturan Akbank, 2017 yılının ilk çeyreğinde, 235 milyar TL kredi vererek, ekonomide genişlemeye yardımcı oldu. Farklı şartlara ve faiz oranlarına sahip Akbank kredileri, genel olarak tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde.

Başlıklar

Akbank Kredileri

Akbank’ın kredi portföyü, genel müdürlükleri tarafından kontrol ediliyor. Kredi almak için, öncelikle şubeye başvurarak, gerekli evrakları tamamladıktan sonra, genel müdürlüğün nihai onayından geçmeniz gerekli. Daha sonra, kredinin boyutuna bağlı olarak, anlık veya birkaç gün içerisinde paranızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi onay süreci, Akbank’ta oldukça hızlı tamamlanmakta. Kredinin türüne bağlı olmakla birlikte, tüm işlemlerinizi birkaç saat içerisinde tamamlayabilirsiniz. Akbank kredileri alabilmek için, diğer bankalarda olduğu gibi, kredi notunuzun yeterli olması gibi bazı ön şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Akbank İhtiyaç Kredisi

Yüklü ihtiyaçlardan ziyade, daha ufak miktarlarda krediye ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi, diğer kredi türlerine kıyasla çok daha kolay alınabiliyor. Yalnızca bireysel müşterilerin başvurabildiği Akbank ihtiyaç kredisi, oldukça küçük miktarlardan başlayarak, tercihinize göre şekillendirilebilmektedir.

Kaç Paraya Kadar Akbank İhtiyaç Kredisi Alınabilir?

İhtiyaç kredileri, diğer kredilere göre çok daha esnek miktarlarda tercih edilebiliyor. Müşterilerin genellikle küçük miktarı tercih ettiği ihtiyaç kredilerinde, kullanabileceğiniz kredi miktarı, kredi notunuza göre şekilleniyor.

Alt limit olarak, 1000 liradan başlayarak Akbank ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Findeks üzerinden hesaplanan ve tüm bankaların ortak olarak kullandığı kredi notu sisteminde yeterli puana sahipseniz, çekebileceğiniz kredi miktarı yükselmekte. Ortalama üst limit olarak 50.000 lira belirlense de, gelirinize bağlı olarak ihtiyaç kredisi kullanabileceğiniz miktarın sınırı bulunmuyor.

Akbank, ihtiyaç kredilerinde genel olarak 10.000 liralık dilimleri önermekte. Akbank’ın en çok talep gören ihtiyaç kredisi miktarı ise 30.000 lira. Vade oranını da kendiniz belirleyebileceğiniz Akbank ihtiyaç kredisi 1 aydan 48 aya kadar farklı vade seçeneklerine sahip.

Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Akbank kredileri en çok kullanılan ihtiyaç kredisi için güncel faiz oranı %1,45 olarak belirlenmiş durumda. Bu rakam, vadeye ve kullandığınız kredi miktarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Efektif yıllık faiz oranı olarak %23 ve %30 arasında bir dilim belirleyen Akbank, diğer bankalara kıyasla oldukça iyi faiz oranlarına sahip. İhtiyaç kredisi konusunda, her bankanın kendi arasında rekabet içerisinde olması, Akbank’ın da faiz oranlarını sağlıyor.

Net faiz oranları, tamamen kredi miktarına ve vadeye göre değişeceği için, kesin bir rakam belirtmek mümkün değil. Ancak, güncel Akbank faiz bildirimlerine göre:

 • 10.000 TL, 48 Ay Vadeli Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı: %1,76
 • 10.000 TL, 24 Ay Vadeli Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı: %1,78
 • 10.000 TL, 12 Ay Vadeli Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı: %1,82

Genel faiz oranlarına göre hesaplandığında rakamlar bunu gösterse de, bankaların müşterilerine özel farklı faiz oranları sunabileceklerini unutmayın. Size verilecek olan kredi, kredi notunuza göre farklı faiz oranlarına sahip olabilir. Bunun nedenle, en doğru yanıtı almanız için müşteri temsilcilerine başvurmalısınız.

 

Akbank İhtiyaç Kredisi Gerekli Evraklar

Bankaların ortak sisteme geçerek, kredi notunu otomatik belirlemesi sayesinde, kredi kullanımı için gereken evrak sayısı azaldı. Akbank ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli olan evraklarda, yalnızca kimliğinizi, adresinizi ve gelirinizi doğrulayacak belgeler yeterli.

Akbank’ın kendi internet sitesinde belirttiği üzere;

 • Pasaport veya nüfus cüzdanı
 • Adres bildiren belge (Yakın döneme ait herhangi bir fatura veya ikametgah belgesi)

öncelikli olarak başvurunuz sırasında bildirilmelidir. Bunun dışında, kredi miktarına bağlı olarak gelirinizi gösteren belgeleri ibraz etmeye ihtiyaç duyacaksınız.

Emekliler için, emekli maaşının yattığı hesap cüzdanı, ücretli çalışanlar için maaş bordrosu, kamu için gelir belgesi, işletme sahipleri için vergi levhası, bilanço gibi farklı evraklar gerekebilir. Ne tür gelir belgesine ihtiyaç duyacağınız ile ilgili gerekli bilgilendirme, işleminiz öncesinde müşteri temsilcileri tarafından yapılacaktır.

Akbank İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar

İhtiyaç kredileri, diğer kredilere kıyasla çok daha kısa sürede sonuçlanıyor. Evraklarınızın eksiksiz olması halinde, başvuruyu yaptığınız gün içerisinde işleminiz tamamlanmakta. Bu süreç, bankanın yoğunluğuna ve kredi miktarınıza göre değişkenlik gösteriyor olsa da, genel olarak işlemler tamamlandıktan birkaç saat sonra paranız hesabınıza ulaşmakta.

Bazı durumlarda, özellikle müşterinin kredi notunun düşük olduğu veya kredi miktarının çok yüksek olduğu işlemlerde, genel müdürlükten ek onay gerekebilmekte. Bu tarz gecikmeler, kredinin hesabınıza yansımasını da aksatabiliyor. Düşük miktarlarda herhangi bir ek onay gerekmese de, gecikme olduğu hallerde işlemin tamamlanması birkaç günü bulabilir.

İhtiyaç kredisi, hesabınıza yansıdığı andan itibaren kullanılabiliyor. Herhangi bir ekstra işleme veya beklemeye gerek kalmadan, ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.

Akbank İhtiyaç Kredisi Masrafları

Her kredi kullanımınızda, kredi miktarına bağlı olarak değişen farklı masraflar ödemeniz gerekmekte. Bu masraflar, banka tarafından belirlenerek, müşterilere bildiriliyor. Banka ile olan ticari geçmişiniz, aktif hesap kullanımınız ve bunun gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak değişebilen masraf oranları, belli başlı bazı kalemlerden oluşuyor.

 • Dosya Masrafı: Aksi belirtilmedikçe, her kredide ödemeniz gereken dosya masrafı, tamamen bankanın inisiyatifine göre belirlenmekte. Kredinizin hazırlanması için gerekli masraflardan oluşan bu gider, 50 tl ile 300 tl arasında değişebiliyor. Rakam, kredi miktarına göre değişkenlik göstermekte. Bazı bankalar, rekabet amacıyla müşterilerine dosya masrafı yansıtmıyor. Akbank’ta dosya masrafı alınsa da, miktarı veya masrafsız kredi kullanıp kullanamayacağınız müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşmede kesinleşecektir.
 • Kredi Tahsis Ücreti: Akbank ihtiyaç kredisinde, belli bir miktar kredi tahsis ücreti kesilmekte. Bazı durumlar dosya masrafı yerine de kullanılan bu rakam, kredinizin miktarına göre değişkenlik gösteriyor. 24 ay vadeli, 25.000 TL ihtiyaç kredisinde, 125 lira kredi tahsis ücreti alınmakta.
 • Kredi Hayat Sigortası: Bankalar, kredilerini garanti altına alabilmek için, müşterilerine hayat sigortasını zorunlu tutabiliyor. Her müşteri için olmasa da, bankanın risk faktörlerini değerlendirmesine bağlı olarak, kredi hayat sigortası yaptırmanız gerekebilir. Akbank ihtiyaç kredisi için, hayat sigortası miktarı yıllık pirim tutarının binde 13,82’si olarak belirlenmiş. Bu rakam, 10.000 TL ihtiyaç kredisi için 132,82 lira yapmakta. Bu masraf da kredinin boyutuna ve vadesine göre değişiyor.
 • Bahsedilen masraflar dışında, bankanın risk raporuna göre eklenebilecek farklı maddeler bulunmakta. Örneğin, gelir belgenizin riskli olduğu düşünülürse, banka tarafından belli bir miktar karşılığında işsizlik sigortası yaptırmanız istenebilir.

Akbank İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma

Kredilerde ana gelir kalemi faizler olduğu için, erken kapatma durumunda çoğu zaman indirime gidilmiyor. Akbank ihtiyaç kredisinde, erken kapatma talebiniz, müşteri temsilciniz tarafından incelenerek, size uygun bir alternatif belirlenecektir.

Çoğu zaman, kredilerde erken ödeme durumunda, herhangi bir avantaj elde edilmese de, müşteri memnuniyeti için faizlerde indirime gidilebiliyor. Bununla ilgili herhangi bir kesin karar bulunmamakta. Erken kapatma ile alakalı en doğru bilgiyi bankanız ile görüşerek elde edebilirsiniz.

Akbank İhtiyaç Kredisi Taksit Erteleme

Ödemede problem yaşadığınız dönemlerde, Akbank ihtiyaç kredinizin aylık taksitini öteleme imkanınız bulunuyor. Müşteri profilinize göre değişkenlik gösteren şartlarla, kredinizi ertesi ay ödenecek biçimde erteleyebilirsiniz.

Ekstra masraf veya faiz miktarları, tamamen bankanıza bağlı olarak değişmekte. Bazı bankalarda taksit erteleme ücretsiz olarak yapılırken, Akbank’ta, ihtiyaç kredileri için bununla ilgili net bir bilgi mevcut değil.

Kredinizi ödeyemeyeceğiniz durumlarda konu ile ilgili bankanızla önceden iletişime geçmeniz çok önemli. Kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi için, taksit erteleme veya yapılandırma yoluna gitmelisiniz.

Akbank İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Bankalar, yasalar gereği, kredi ödemelerinin gerçekleştirilememesi halinde, borçlunun ödemelerini yapılandırmak zorunda. Yapılandırma işlemi, normal kredi kullanımı gibi, sıfırdan hesaplanan faiz ve ödeme takvimine göre belirleniyor.

Ödeme yapmakta zorluk çektiğiniz miktar, vadesi uzatılarak veya faiz oranları düşürülerek yeniden yapılandırılabiliyor. Çoğu zaman normal ihtiyaç kredisi ödemelerinden çok daha maliyetli hale gelen yapılandırma işlemi, sorunsuz ödemeye devam edilmesi halinde, kredi notunuza olumsuz olarak yansımamakta.

Yapılandırma işlemi, tamamen müşteriye özel bir süreç olduğu için, faiz oranları ve taksitler ile ilgili şubeniz ile görüşmeniz gerekli. Akbank ihtiyaç kredinizi yapılandırmak istediğinizde, işlemleriniz genellikle aynı gün içerisinde tamamlanıyor.

Akbank İhtiyaç Kredisi Kamu Personeli

Akbank, ihtiyaç kredilerinde kamuya özel çok sayıda farklı kampanyaya sahip. Dönem dönem gerçekleştirdiği kampanyalarda, özellikle kamu personel için çeşitli avantajlar görmek mümkün. Güncel olarak, kamu personeline yönelik aktif bir promosyonu olan Akbank, müşterilerinin işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Akbank’ın sadece kamu personelleri için hazırladığı bu kampanyada, kredi miktarı 10.000 TL’den 75.000 TL’ye kadar değişmekte. Vade oranları da oldukça avantajlı olan kamu personeli kampanyasında, faiz oranları normal ihtiyaç kredisine kıyasla daha düşük.

Evrak konusunda da kamu personeline avantaj sağlayan Akbank, aynı gün içerisinde, sadece birkaç saatte işlemlerin tamamlanacağını belirtiyor.

Akbank Konut Kredisi

Ev almak isteyenler için, farklı konut kredisi alternatiflerine sahip olan Akbank’ta, farklı taksit ve vadelendirme seçenekleri ile alabileceğiniz konut kredileri mevcut. Akbank konut kredisi bu seçeneklerde, normal bir kredi gibi taksitlendirerek ödeme yapabileceğiniz gibi, tek seferde toplu ödemeye olanak veren seçenekler bulunuyor.

 • Sabit Faizli Konut Kredisi: Sıradan bir kredi gibi işlem yapılan sabit faizli konut kredisinde, aylık olarak vadeleri ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. Herhangi bir toplu ödemeye ihtiyaç duymayacağınız bu kredi türü, peşinat sıkıntısı yaşayanlar için en verimli tercih.
 • İndirimli Konut Kredisi: Ön ödeme yapma imkanı olan müşterilerin tercih ettiği bu kredide, faizin bir kısmı peşin olarak ödenmekte. Belirlenen kısım ödendikten sonra, taksit miktarları daha düşük ve sabit faiz üzerinden hesaplanarak ödeme gerçekleştirilmekte.
 • Kentsel Dönüşüm Kredisi: Özel olarak, kentsel dönüşüm kapsamına alınmış alanlarda yasa gereği bakanlık tarafından faiz ve kira yardımı eklenerek kullandırılan bu kredide, çok avantajlı ödeme oranları mevcut. Yıllık faiz oranları çok düşük rakamlara gelen kredi, yalnızca kentsel dönüşüm kapsamında olan müşteriler için geçerli.
 • Peşinatsız Konut Kredisi: Satın alacağınız evin tüm bedelini kredilendirerek işlem yapabileceğiniz bu konut kredisi kategorisinde farklı bir mülke ipotek şartı bulunuyor. Faiz oranları, müşterinin kredi notuna göre değişkenlik göstermekte.
 • Ara Ödemeli Konut Kredisi: Normal bir kredi gibi taksitlendirilerek ödenen bu yöntemde, ek olarak 3, 6 ve 12. aylarda toplu ödeme gerçekleştiriliyor. Belirleyeceğiniz miktara göre yapacağınız ödemeler, hem vadeyi kısaltmakta hem de faiz konusunda müşteriye avantaj sağlamakta.
 • Yeni Evim Kredisi: Eski evini satarak yeni bir mülk satın almak isteyen müşterilere yönelik hazırlanan bu kredi kampanyasında, yeni evin tamamına kadar kredi verilebilmekte. Eski eviniz satıldıktan sonra herhangi bir ek ücret ödemeden kredinizi kapatabilir ve avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.
 • Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi: Taksitlendirerek ödeme yapmak yerine, 3, 4, 6 veya 12 ayda bir kez toplu ödeme yaparak ödeyebileceğiniz bu konut kredisinde, dönemsel gelire sahip olan müşteriler düşünülmekte. Faiz oranları sabit olan bu kredinin herhangi bir aylık ödemesi bulunmuyor.
 • Balon Ödemeli Konut Kredisi: Kredinizin vadesi boyunca düşük taksitlerle ödeme yaparak, vade sonunda toplu bir ödemeyle krediyi tamamlayabileceğiniz bu kampanya, özellikle dönemsel gelire sahip olanlara ve yatırımcılara avantaj sağlıyor.
 • Artan Ödemeli Konut Kredisi: Sabit bir faiz ile, periyodik taksit artışları yaparak ödeyebileceğiniz bu kredide, ödeme miktarlarını ve artışı müşteri belirlemekte. Özellikle yeni iş kuran ve gelirlerinde artış bekleyen müşteriler için avantajlı olan bu kredi, sabit faiz oranlarına sahip.

Kaç Paraya Kadar Akbank Konut Kredisi Kullanılabilir?

Konut kredilerinde, üst limit olarak satın alacağınız evin eksper raporunda belirtilen değeri alınmakta. Eğer gelirinizi ispatlayabilirseniz ve kredi notunuza bağlı olarak, bankanın sunduğu şartları yerine getirebilirseniz, alabileceğiniz kredide herhangi bir üst limit bulunmamakta.

Akbank, diğer bankalarda olduğu gibi, konut kredisinde çoğu zaman ipotek talep etmekte. Elbette, kredi notunuza bağlı olarak değişecek kredi kullanım şartları farklı gereklilikler içerebiliyor. Alabileceğiniz maksimum miktarı değişkenlik gösterse de, genellikle satın alacağınız mülkün bedelinin %70’ine kadar kredi kolayca sağlanmakta.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Akbank’ın konut kredilerinde, kredi kampanyalarının çeşitliliğinden kaynaklı olarak, farklı faizler uygulanabiliyor. Ortalama olarak %1,11’den başlayan faizlere sahip olan Akbank, konut kredinizin türüne, miktarına ve vade oranına göre faiz oranını yeniden hesaplamakta.

Normal Akbank konut kredisinde;

 • 100.000 TL, 24 Ay Vadeli Akbank Konut Kredisi faiz oranı: %1,22
 • 100.000 TL, 48 Ay Vadeli Akbank Konut Kredisi faiz oranı: %1,17

Faiz oranları, miktara ve vadeye bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte, müşterinin banka ile olan geçmişine bağlı olarak farklı faiz oranları alabileceğini unutmayın. Size en uygun faiz oranlarına sahip konut kredisini öğrenmek için, alacağınız konutun bilgileri ve ödeme planınız ile birlikte bankanız ile görüşmelisiniz.

Akbank Konut Kredisi Gerekli Evraklar 

Konut kredisinde, normal krediler gibi, gelir, kimlik ve adres bilgilerinizi beyan etmeniz gerekiyor. Bu bilgilere ek olarak, tercih edeceğiniz kredi türüne göre değişkenlik gösteren evraklara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Akbank tarafından verilen tüm konut kredilerinde, mutlaka eksper raporuna ihtiyaç duyulmakta. Akbank, raporu kredi masraflarına dahil ederek hazırlıyor. Eksper raporu haricinde, konutla ilgili farklı detayların bankaya bildirilmesi gerekebilir. Evraklarla ilgili kesin bilgi, alacağınız konuta bağlı olarak müşteri temsilciniz tarafından verilecektir.

Akbank Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut kredisinin kaç günde çıkacağı tamamen kredi notunuz ve müşteri temsilcinizin çabası ile bağlantılı. Kesin olarak bir süre verilemese de, konut kredileri genellikle birkaç gün içerisinde onaylanmakta. Eksper raporunun alınması vakit aldığı için, yoğunluğa bağlı olarak konut kredisinde süre uzayabiliyor.

Ortalama olarak iki veya üç iş günü içerisinde işlemeniz tamamlanacaktır. Yoğunluk, evrak eksikliği ve buna benzer durumlar yaşanmadığı takdirde, Akbank’ta konut kredisi alım işlemi en fazla 15 gün sürüyor. Elbette, ihtiyacınızın aciliyetine göre, banka tarafından inisiyatif kullanılarak, aynı gün içerisinde kredi işlemlerinin tamamlanması da mümkün.

Akbank Konut Kredisi Masrafları 

Konut kredilerinde, ihtiyaç kredilerine kıyasla çok daha fazla masraf kalemi bulunuyor. Gerek rakamın büyük olması, gerekse işin içerisine eksper raporlarının ve farklı vergilerin girmesi nedeniyle maliyet yükselmekte.

 • Kredi Tahsis Ücreti: Dosya masrafının da içerisine dahil olduğu kredi tahsis ücreti, Akbank konut kredilerinde, kredi miktarının binde 5’i olarak belirlenmekte. Örneğin, 100.000 TL değerinde bir konut kredisinde, 500 TL kredi tahsis ücreti ödemeniz gerekli.
 • Ekspertiz Ücreti: Kredinin toplam miktarına göre değişkenlik gösteren bu ücret, toplam fatura tutarına bağlı olarak ödeniyor. Kredi çekilirken, 750 TL avans olarak alınan ekspertiz ücreti, miktarın yükselmesi halinde artabiliyor. Akbank konut kredisinde, bu masrafın alt limiti 750 TL olarak belirlenmiş.
 • Taşınır Taşınmaz Rehin Ücreti: Taşınmaz malların üzerinde, krediye ait prosedürlerin gerçekleştirilmesi sırasında uygulanan rehin işleminin ücreti de müşteriden tahsil edilmekte. Akbank konut kredilerinde, bu masraf sabit ve 116 TL olarak belirlenmiş.
 • Kredi Hayat Sigortası: Konut kredilerinde zorunlu olarak gerçekleştirilen kredi hayat sigortası, müşterinin banka ile olan ilişkisine bağlı olarak farklı oranlara sahip olabiliyor. Yeni bir müşteri için, kredi hayat sigortası masrafı, toplam kredi miktarının binde 13,82’si olarak belirlenmekte.
 • Konut Sigortası: Yeni alacağınız mülkte, zorunlu olan konut sigortası, kredi bedeli içerisine dahil edilmekte. Konutun metrekaresi ve konumuna göre değişen sigorta bedeli, ortalama olarak 180 TL belirlenmiş.
 • DASK Prim Ücreti: Konut sigortasına ek olarak, kredinizin içerisine eklenen bir diğer masraf kalemi DASK primleri. Yine konutun konumu ve büyüklüğüne göre değişen bu masraf bedeli, ortalama 120 TL tutmakta.

Masraflar, bankanın müşteri ile olan ilişkisine göre azaltılabiliyor. Akbank, özellikle çok yüksek işlem hacmine sahip müşterilerden bazı masrafları almayabiliyor. Buna ek olarak, bankanın risk analize bağlı şekilde, işsizlik sigortası veya buna benzer ekstra masraflarla karşılaşma ihtimaliniz de mevcut.

Akbank Konut Kredisi Erken Kapatma

Konut kredilerinde, diğer kredi türlerinden farklı olarak, bankalar erken kapatma işlemine sıcak bakmıyor. Faiz gelirlerinin düşmesine ve kredinin bankaya olan maliyetinin artmasına sebep olduğu için, Akbank’ta, normal konut kredisini erken kapatmak isterseniz %2 ceza uygulaması mevcut.

Kredinizi erken kapatabileceğiniz ve farklı avantajlardan yararlanabileceğiniz kredi türleri işleminiz öncesinde size sunuluyor. Erken kapatma yoluna gitmek yerine, krediyi alırken toplu ödeme yapılan veya erken kapatmada ceza alınmayan kampanyaları tercih etmenizde fayda var.

Ceza miktarı, müşteri ve banka arasında geçen sözleşmeye bağlı olarak değişmekte. Bazı kredilerde ceza uygulanmazken, bazılarında oran daha yüksek olabilir. Konut kredinizi erken kapatma ile ilgili ayrıntılı ve net bilgiyi bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Taksit Erteleme

Konut kredilerinde, diğer kredilerde olduğu gibi, ödeme zorluğu yaşanması halinde erteleme isteme hakkınız mevcut. Kredi notunuza göre olumlu veya olumsuz cevap alabilir, alternatif yöntemlere yönlendirilebilirsiniz.

Konut kredisinde erteleme işlemi için belirlenen net kurallar mevcut değil. Tamamen banka ve müşteri arasındaki görüşmelere bağlı olan bu planlama, farklı komisyon ve faiz ücretlerine konu olabilir. Taksit erteleme ile ilgili kesin bilgilendirmeyi müşteri temsilciniz yapacaktır.

Akbank Konut Kredisi Yapılandırma

Taksitlerin ödenememesi durumunda, krediniz ile ilgili yapılandırma işlemine başvurabilirsiniz. Şubenize giderek, gerekli prosedür ile ilgili özel bilgilendirme almanız mümkün. Konut kredisinde yapılandırma işlemi, yalnızca krediyi çektiğiniz şubeden gerçekleştiriliyor. Şubenizde, kredi konusunda size yardımcı olan müşteri temsilcisi ile yeni faiz ve taksit oranlarına sahip bir yapılandırma planı çıkarabilirsiniz. Diğer kredilerde olduğu gibi, konut kredisinde de yapılandırmaya giden ödemeler, genel kredi sicilini bozmamakta.

Akbank Taşıt Kredisi

Akbank, hem ikinci el hem de sıfır araçlar için Akbank taşıt kredisi muhteşem bir olanak sağlamakta. Taşıt kredisinde, alacağınız aracın tamamına kadar yükselebilen miktarlarda kredi alabilmeniz mümkün. Buna ek olarak, Akbank’ın anlaşmalı olduğu bazı markalarda, özel faiz oranları ile işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kaç Paraya Kadar Akbank Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Kullanabileceğiniz kredi miktarı, tamamen kredi notunuza göre değişmekte. Kredi notunuzun yeterli olması belli bir miktar gelire sahip olmanız halinde, satın alacağınız aracın değerinin tamamına kadar kredi çekebilirsiniz. Taksit ve peşinat miktarı da kredi notunuza göre değişkenlik gösterecektir.

Akbank’ın anlaşmalı olduğu markalarda, çok daha düşük faiz oranları ile, tüm bedeli kredilendirmek mümkün.

Akbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Akbank’ta, anlaşmalı markalar haricinde, faiz oranları vadeye ve bedele bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.  %1,76’dan başlayan ve %1,82’ye kadar çıkabilen faiz oranları bulunmakta. Bu oranlar, vade ve miktardan bağımsız olarak, müşterinin kredi notu ve banka ile olan ilişkisine göre daha avantajlı rakamlara indirilebiliyor. Taşıt alımınızda, net faiz oranlarını öğrenmek için, alacağınız taşıta ait bilgiler ile birlikte bankanız ile görüşmeniz gerekli.

Akbank Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Her kredide olduğu gibi, taşıt kredisinde de kimlik ve gelir bildiren evraklara ihtiyaç duyuluyor. Temelde, kimliğinizi ispatlayacak pasaport veya nüfus cüzdanına ek olarak, gelirinizi gösterecek maaş bordrosu, vergi levhası gibi belgelere ihtiyaç duyacaksınız. Bununla birlikte, adresini ispatlayacak fatura veya ikametgah belgesini de şubenize sunmanız gerekli.

Taşıt kredisine özel olarak, noterden onaylanmış satış sözleşmesini veya faturayı bankaya ibraz etmeniz gerekmekte.

Temel kredi evraklarına ek olarak, taşıt kredisi kullanacağınız araçla ilgili detayları da bankaya iletmeniz gerekebilir. Kredinin türü ve müşterinin banka ile olan ticari geçmişine bağlı olarak istenen evraklar farklılık gösterebilir.

Akbank Taşıt Kredisi İçin Gereken Şartlar

Taşıt kredisine başvurmak için belli şartları idame ediyor olmanız gerekli. Kredinin geri ödenebileceğinin garanti altına alınması için;

 • Kredi notunda herhangi bir risk faktörü bulunmaması
 • Gelirlerin kanıtlar ile belgelenebilmesi
 • Aylık kredi taksitinin kanıtlanan gelirin yarısından az olması
 • Gerekli sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesi

şartları aranmakta. Bunlara ek olarak, banka tarafından yapılacak risk analizine bağlı biçimde, farklı gereklilikler ortaya çıkabilir.

Akbank İkinci El Taşıt Kredisi İçin Gereken Şartlar

Akbank, sıfır araçlara sağladığı gibi, ikinci el araçlar için de taşıt kredisi hizmeti veriyor. Sıfır araçlardan farklı olarak, ikinci el taşıt alımlarında kredinin gereklilikleri değişmekte. Sıfır araç için gerekli olan şartlara ek olarak,

 • Araç yaşının 5 yılı geçmemesi
 • Şubelerden ikinci el taşıt kredisi ile ilgili ön onay alınması

gerekmekte. Diğer kredi türlerinden farklı olarak, Akbank ikinci el taşıt kredisinde başvurular sadece banka şubelerinden gerçekleştiriliyor. Bu kredi türü için internetten veya telefon bankacılığından hizmet verilmemekte.

Akbank Taşıt Kredisi Masrafları 

Kredi opsiyonuna bağlı olarak değişen masraflar, taşıt kredisi için kullandığınız miktara ilave edilmekte. Müşteriye bağlı olarak değişkenlik gösteren bu masraflarda, her müşteri için uygulanan bazı kalemler mevcut.

 • Kredi Tahsis Ücreti: Toplam kredi miktarının binde 5’i olarak, kredi tahsis ücreti masraflara ilave edilmekte. Bu miktar, tüm taşıt kredilerinde aynı oranda tahsil ediliyor.
 • Ferdi Kaza Sigorta Ücreti: Akbank, tüm taşıt kredilerinde zorunlu olarak ferdi kaza sigortası istemekte. Müşteriye bağlı olarak değişkenlik gösteren bu rakam, ortalama 110 TL civarında.
 • Kasko Bedeli: Taşıt kredilerinde kasko şartı aranmakta. Kasko bedeli krediye dahil edilerek ödenebildiği gibi, banka ile görüşülmesi halinde farklı firmalardan da hizmet alınabilir. Konu ile ilgili şartlar ve detaylar, müşteriye göre banka tarafından belirlenmekte.

Bunlara ek olarak, işsizlik sigortası, hayat sigortası gibi farklı masraf kalemleri de işleminiz sırasında eklenebilir. Bu masraflar, tamamen müşteriye göre değişmekte.

Akbank Honda Taşıt Kredisi Kampanyası

Honda otomobillere özel, Akbank’ın yapmış olduğu taşıt kredisi kampanyasında, tüm Honda modellerini kapsayan, avantajlı faiz oranları mevcut. Honda ve Akbank arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında, tüm bayilerde araç satışında Akbank kullanılıyor.

Akbank Honda taşıt kredisinde faiz oranları, anlaşma yapılmayan markalara göre oldukça avantajlı. Vadeye ve miktara göre değişkenlik gösteren faiz oranları, %1,32’den başlamakta.

Akbank Volvo Taşıt Kredisi Kampanyası

Honda’da olduğu gibi, Volvo için de özel faiz oranlarına sahip taşıt kredisi sağlayan Akbank, müşterilerine uygun rakamlara kredi sağlıyor. Volvo ile yapılan özel protokole bağlı olarak, yine diğer anlaşmalı taşıt markalarında olduğu gibi, Volvo için de %1,32’den başlayan taşıt kredisi faizi uygulanmakta. Bu rakamlar, banka ile olan geçmişinize göre daha avantajlı hale getirilebiliyor.

Akbank Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma, Taksit Erteleme ve Yapılandırma

Akbank, mecburi olarak kredi ile alınan tüm taşıtlara rehin işlemi uygulamakta. Araç üzerindeki rehini kaldırabilmek için kredinizin tamamen ödenmiş olması gerekli. Normalde otomatik olarak, elektronik ortamda gerçekleştirilen rehin kaldırma işlemi, bazı durumlarda aksayabiliyor.

Eğer taşıt kredisi ödemeleriniz tamamlandıysa ve hala aracınız rehinli ise, banka şubenizden alacağınız bir evrak ile, noterde işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Prosedürü başlatmak için şubeniz ile görüşmeniz gerekiyor.

Taşıt Kredisinde taksit erteleme ve yeniden yapılandırma işlemleri, banka şubenizin inisiyatifine bağlı olarak gerçekleştirilmekte. Taksit erteleme, yapılandırma işleminden önce gerçekleştirilerek, faiz oranlarının korunması ve ekstra masraflarının önüne geçilmesi sağlanabilir. Bazı müşterilere taksit erteleme imkanı sunulsa da, bununla ilgili genelgeçer bir kampanya mevcut değil. Y

Yapılandırma işlemi, borçların ödenememesi halinde son çare olarak gerçekleştiriliyor. Yapılandırmada, yeni bir kredi alır gibi, tüm ödeme şartları ve planlaması değiştirilmekte. Bunun için, bizzat şubeye başvurarak yeni ödeme planını imzalamanız gerekli.

Akbank Eğitim Kredisi

Öğrencilerin eğitim hayatına özel olarak destek vermek amacıyla hazırlanan Akbank eğitim programlarında, farklı kredi avantajları yer alıyor. Akbank’ın müşterilerine sunduğu “ailem” paketi kapsamında, sigorta, kredi ve farklı finans ürünlerini uygun rakamlara kullanabilmeniz mümkün.

Akbank’ta, direk olark eğitim kredisi adı altında herhangi bir ürün mevcut değil. Ancak, “ailem” programında üye olan müşterilere, eğitim harcamalarında kullanmaları için özel faiz oranlarına sahip krediler sağlanabiliyor. Şartlar ve oranlar, müşteriye göre belirlenmekte.

Akbank, öğrencilere “sürekli eğitim sigortası” gibi farklı finans ürünleri de sunmakta. Bu ürünler, çok avantajlı fiyatlara ve oranlara sahip. Eğitim amaçlı kullanılacak kredi ürünlerinde, Akbank, faiz oranlarını düşük tutarak, velilere özel avantajlar sağlıyor.

Akbank Tarım Kredisi 

Akbank tarım kredisi ile çiftçiler için farklı özel tarım kredileri sunuyor. Çok sayıda kategoride, farklı amaçlara yönelik kullanabilecek tarım destek kredilerine sahip olan Akbank, çiftçilerin tüm ihtiyaçlarına destek olmakta. Tarım bankacılığı kapsamında sağlanan bu kredi ürünleri, çiftçilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş.

 • Ön Finansman Kredisi: Çiftçilerin ekim öncesinde ihtiyaç duyacakları, gübre, tohum ve buna benzer materyallerin sağlanması için finansal destek veren bu kredi türünde aranan şartlar oldukça esnek. Çiftçilerin ekim detaylarıyla birlikte Akbank şubelerine başvurması yeterli.
 • Sera Kredisi: Sıfırdan sera inşası veya var olan tesislerin genişletilmesi, modernizasyonu için sağlanan bu kredide, ödeme ve vade seçenekleri oldukça esnek tutuluyor. 60 aya kadar varan vadeye ek olarak, hasat zamanı ödeme yapma imkanı da verilmekte.
 • Arsa Alım Kredisi: Tarım amaçlı kullanılacağı ispatlanması kaydıyla, uygun vade ve faiz oranları ile Akbank arsa alım kredisine başvurabilirsiniz.
 • Damla Sulama Kredisi: Tarlanızda verimi artırmak için kullanabileceğiniz damla sulama kredisinde, Akbank oldukça avantajlı oranlar sağlamakta. Yine ister taksitli, isterseniz hasat döneminde ödenebilen bu kredi, çiftçiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
 • Traktör Kredisi: Normal taşıt kredisinden farklı olarak, sadece çiftçilere sağlanan traktör kredisinde, satın alma miktarının %80’ine kadar kredi alınabilmekte. 60 aya varan vade seçenekleri sunan traktör kredisini ikinci el  traktörler için kullanmak da mümkün.

Bu kredi türlerine ek olarak, her türlü tarımsal ekipman alımında kullanabileceğiniz farklı seçenekler de mevcut. Tarıma destek amacıyla, devlet tarafından da teşvik edilen bu krediler dışında, banka şubeniz ile iletişime geçerek detaylı bir rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Akbank Evlilik ve Düğün Kredisi

Akbank’ta, özel olarak düğün kredisi kampanyası mevcut değil. İhtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilen bu kredilerde, evlilik için kullanıp kullanılmayacağının herhangi bir önemi bulunmuyor. Ancak, müşterilerine özel olarak, düğünde kullanılacağı belgelenmesi halinde, farklı faiz ve vade oranları sunulabilmekte.

Geçmişte Akbank tarafından çeşitli düğün kredisi kampanyaları yapılmış olsa da, Akbank’a ait, bu tarz güncel bir kredi ürünü bulunmuyor.

Akbank Bayram Kredisi

Bayrama özel kredi kampanyaları ile adından çok sık söz ettiren Akbank’ta, ertelenebilir ödeme seçenekleri ile, kapsamlı bir bayram kredisi kampanyası mevcut. Normal kredi ile aynı şartları gerektiren bayram kredisinde, avantajlı olarak ödemelerinizi ücretsiz öteleme fırsatınız bulunuyor.

150 güne kadar ertelenebilen taksitler, kredinize herhangi bir ekstra masraf eklememekte. Buna ek olarak, yeterli kredi notuna sahip olmanız halinde, çok az belge ile alabileceğiniz bayram kredisi, aynı gün içerisinde onaylanıyor.

Akbank bayram kredisinde, 25.000 TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor. Şubelerden veya internet bankacılığından gerçekleştirilebilen işlemde, ihtiyaç kredisi ile aynı masraflar alınmakta.

Akbank Artı Para

Herhangi bir belge veya kredi başvurusu gerekmeden kullanabileceğiniz Artı Para, gelir belgesi sunmanız halinde, birkaç saat içerisinde hesabınıza tanımlanmakta. Akbank müşterisi olan herkesin başvurabileceği Artı Para, hızlı bir biçimde nakde ihtiyaç duymanız halinde kullanılabiliyor. Kullanılmadığı dönemde herhangi bir faiz veya ücret ödenmeyen Artı Para, belli bir limit dahilinde hesabınıza tanımlanmakta.

Akbank Artı Para Faiz Oranları 

Normal krediye kıyasla bir hayli fazla olan Artı Para faizi, müşterilerin sadece acil ihtiyaçlarında kullanmaları için tasarlanması nedeniyle yüksek tutuluyor. 10.000 TL’ye kadar çıkabilen artı para hesabının faizi günlük olarak belirlenmekte.

Yıllık faiz oranı %22,08 belirtilen Artı Para hesabı, masraflar ve vergiler eklendiğinde, yıllık %26,50 faiz oranına ulaşıyor. Artı Para hesabınızın günlük faizleri ise şu şekilde;

 • 1000 TL Artı Para Günlük Faiz  Tutarı: 0,73 TL
 • 5000 TL Artı Para Günlük Faiz Tutarı: 3,68 TL
 • 10.000 TL Artı Para Günlük Faiz Tutarı: 7,34 TL

Akbank Artı Para Hesap Açma ve Kapatma

Bazı durumlarda, bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla, Artı Para hesabını otomatik olarak aktif edebiliyor. Fatura ödemelerinde veya farklı işlemlerde otomatik devreye giren Artı Para hesabı, müşterinin direktifi doğrultusunda telefon bankacılığı ile kapatılabiliyor. Artı Para’nın, bakiyenin yetersiz olduğu durumlarda devreye girmemesi için tercih yapmak da mümkün.

Artı Para hesabı açmak veya limit yükseltmek için bankanız ile direk olarak görüşmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda, banka yetkilileri gelir belgesi veya farklı belgeler talep edebilir. Artı Para hesap açımı, normal kredi süreci ile benzer ilerlemekte.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 1 Average: 5]