Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi

Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi

Bankalar müşterileri için desteklerinde her zaman kredi puanı yani Findeks oranına bakarlar. Bu işlem ortak sistem sayesinde otomatik olarak hesaplanmaktadır. Kredi kartlarında asgari ödeme yapmanın kredi notuna etkisi bir hayli büyüktür. Kredi kartlarında asgari ödemeyi çözüm noktası olarak görmek oldukça yanlış bir davranıştır. Bu tip işlemlerde sadece kartınızı kullanıma kapatmamış olursunuz yani kartınız faiz almaya devam eder ve banka tarafından aslında takip altında olursunuz. Bu tip ödeme zorluğu yaşamanız durumunda kart kullanımını kapatmanız her zaman daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Asgari ödeme her zaman kredi notunuzu düşürür ve bankaların sisteminde her zaman düşük oran almanıza sebep olur. Bu tip işlemlere maruz kalmamak için normal tutarlarını ödemenizi tavsiye ederiz.

Asgari Ödeme Kredi Puanını Etkiler Mi?

Kredi ve kredi kartları ödemeleri her zaman bankacılık sisteminde kayıt altında olan ve ilerleyen her türlü bankacılık işleminizi de sizin karşınıza çıkacak yasal prosedürlerden biridir. Gelirinizin çok yüksek olmasına rağmen kredi notunuz düşük ise her hangi bir bankacılık işlem talebinizi geri çevrilebilir. Asgari ödeme sadece o ay sizin limitinizi ve işlemlerinizin devam etmesini belirler ama banka sisteminde siz düzensiz ödeme yapan müşteri konumuna düşersiniz. Tabi hiç ödeme yapmamaktan iyi bir yöntem olduğu kesin.

Hiç ödeme yapmamanız 3 ay içerisinde hem yasal takip hem banka ile problem yaşamanıza neden olabilir. Ama asgari ödeme gibi işlemleriniz sadece puanınızı düşürebilir. Kredi kartı asgari ödemesi kredi notunun sadece belli bir oranını etkilemektedir.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Ne İşe Yarar

Asgari ödeme kredi kartları için kapanmadan işlemlerinize devam etmenizi sağlar yani kredi kartınızı tekrar kullanmak istiyorsanız asgarisini yatırmanız gerekmektedir. Limit artışı yapamaz ve kalan limiti kullanmak zorunda kalırsınız. Bu tutarlar ekstrenizin üçte biri kadardır ve gününde ödenmediği taktirde faiz işlemeye başlar. Ödenmeyen her tutar için asgari ödemesini yapsanız dahil tamamı bitmeden faiz artışını durduramazsınız.

Kredi kartı borcunuzu sadece ertelemiş olur ve yasal takibe girmemesini sağlarsınız. Asgari ödeme seçeneği sadece 3 ay üst üste uygulanabilir haricinde banka tarafından kısıtlama yiyebilirsiniz. Banka bu tip işlemler için oldukça titiz davranmaktadır.

Ödemelerinizi düzenli yapamadığınız durumlarda kartınızı kullanmamaya çalışmanız finansman açısından sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Her ödenmeyen faturanız ceza işlemi sayesinde katlanarak artacak ve sonunda iyi olmayan sonuçlar doğuracaktır. Özellikle son yıllarda kredi kartı borçları yüzünden uygulanan haciz işlemlerinde ortalama %78 oranında bir artış olduğu söyleniyor.

Ekstre Atlatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notunu etkileyen bir çok seçenek ve işlem vardır. Artış ve düşüş oldukça ince bir çizgidir aslında. Yani işlemlerinizi düzenli yapmanız sizin için avantaj yapmamak dez avantaj olacaktır. Ekstre atlatmak günümüzde oldukça yaygın bir kredi kartı işlemidir. Bu işlem bankanız size vermiş olduğu seçenek sayesinde uygulanır. Yani banka size ekstre atlatma seçeneği sunmadıkça bu işlemi yapamazsınız.

Bankanın vermiş olduğu ekstre atlatma seçeneği sayesinde işlemlerinizi yapmanız sizin kredi notunuzu etkilemez ve bu işlem için belirli bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Atlatılan ekstre diğer ay uygulanamaz ve aradan belirli bir zaman geçildiğinde tekrarlanabilir. Bu işlem ücretli olduğu için herhangi bir kredi düşüklüğü yaşamazsınız. Yani bankaların yaptığı ekstre atlatmak kredi notunu etkiler mi? diye aklınıza takılıyorsa etkilemez. Diğer kredi işlemleri ve ödeme yöntemleri gibi konuları sitemizden takip edebilirsiniz. Günlük güncel ve doğru bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 1 Average: 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ