Banka Borcu Kaç Yılda Silinir 2019

Banka Borcu Kaç Yılda Silinir 2019

Kredi kartı ve kredi borçları olan kişiler son 2 yılda yaklaşık %40 artarken kara liste diye adlandırılan bankalar tarafından yasaklı kişilerin sayısı da gittikçe fazlalaşıyor. Bankalar ile olan ilişkiler vatandaş için hayatın her koşulunda önüne çıkacak bir basamak olacak. Buna bağlı olarak ileride alacağınız krediler ve kredi kartı gibi bir çok seçenek için kredi puanınız ve geçmişteki bankacılık işlemleriniz çok önemli. Kredi çekmek için ilk bakılan kredi puanı düşük ya da daha önce sorunlu bir ödeme ile banka ile problem yaşamış iseniz banka size kredi vermeme hakkına sahiptir.

Gelir düzeyiniz den önce her zaman göz önünde bulundurulan ödeme yapabilir güvenilirliğidir. Banka borçlarınızı yapılandırma seçenekleri ve kredi ile borç kapatma gibi işlemler yaparak daha çabuk kredi notunuzu yükseltip borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

5 Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Kredi ve kredi kartı borçları için 5 yıl süre ile ödenmez ise zaman aşımına uğrayacağı söylentisi halk arasında oldukça yaygın bir konudur. Fakat banka tahsil edemediği hiç bir borcu silmez. Ölüm halinde bile borçlarınız ailenize devredilerek bir şekilde tahsil edilme yoluna gidilir. Ödemediğiniz borç işlemleri için öncelikle çalışan iseniz maaşınıza haciz işlemi uygulanarak her ay belli bir miktarı banka tarafından sizden çekilir. Çalışan değilseniz evinize haciz işlemi bütün masrafları ile birlikte tahsil edilmek üzere yapılır.

Kredi kartı kredi borcunda zaman aşımı diye bir şey yoktur. Borç sizin karşınıza alımı atım işlemlerinizde ya da üzerinize kalacak miras gibi varlıklar doğduğunda anında el koyulabilir. Kredi kartlarında hapis cezası gibi cezai işlemler uygulanmaz.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırma işlemlerinde günlük faiz ve dosya masraflarınız her şekilde sizden tahsil edilecektir. 5 yıl ödenmeyen kredi ve kredi kartı için her hangi bir silme işlemi mevcut olmayıp zaman aşımı gibi bir durum söz konusu olamaz.

Kredi Kartı borcu Kaç Yılda Silinir?

Kredi kartı borçları 90 günlük yasal süreden sonra avukat vasıtasıyla tahsil edilme yoluna gidilir. Daha sonra tanınan 120 günlük yasal takip ile icra yönünde işlem başlatılır. İcra yolu ile alınamayan tutar en son olarak ise borçlunun maaş hesaplarından tahsile kadar gider. Bunlardan hiçbirinde borç hala sizden tahsil edilmemiş ise yaklaşık 10 yıl sonra borçlarınız silinebilir fakat bankalar bir uygulama yürütmektedir. Varlık yönetim şirketleri adı altında yasal kuruluş bankadan aldığı borcu sizden 15 yıl sonrada tahsil etme yoluna gidebilir. Bu kuruluş Tasarruf mevduat fonu ile ortak çalışarak kanuna uygun şekilde 20 yıla varan zaman aşımına kadar borç tahsil etme hakkına sahiptir.

Varlık yönetim şirketleri devraldığı banka alacağını haciz yolu ile değilde daha çok ana para odaklı tahsil yolu ile işlemlerini yürütür. İcra takibinin yeniden başlatılması başlı başına ek bir masraf oluşturacağı için şirket bunu üstlenmek istemez. Şu demek oluyor ki kredi kartınız bu şirketlere devredilirse 20 yıla kadar takipte kalmanız mümkün olacaktır. Aksi taktirde 10 yılda bankanın borç takip sisteminden çıkmanız mümkündür.

Kredi kartınızın bu şirkete devredip etmediğini yasal bir sistemden öğrenmeniz mümkün değildir. Hatta sistemde kredi kartı borcunuz bile çıkmayabilir. Bankalardan talep ettiğiniz kredi miktarını bile alabilirsiniz. Varlık yönetim şirketleri bu şekilde çalışır.

Kredi Kartı Borçları Silinecek mi? 2019

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartı borcu silinsin teklifi oldukça gündemdeydi fakat hiç bir zaman bu teklife sıcak bakmayan bankalar 2019 yılında da aynı tutumu sergiliyor. BDDK tarafından yeni bir çalışma yürütülmeye başlandı vatandaş için en uygun borç ödeme sistemi ile ilgili ciddi çalışmalar yapan kurum büyük şirketlerin kredi yapılandırma ya da batma tehlikesi ile karşı karşıya oluşundan doğan kredi borçları için yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyor.

Kredi kartı borçlar kanununa göre borç silinme gibi bir ihtimal olmaması durumu borcun miktarına bakılmaksızın her kez için aynı kuralı taşıyor. Yani sizde kredi kartı borçları silinecek mi? 2019 yılında bir değişiklik olur mu diyorsanız maalesef böyle bir konu henüz gündemde değil.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 2 Average: 2.5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ