Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2019

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2019

Devlet tarafından fakir ailelere tanınan bazı yardımlar var bunlara yakacak, giyecek, para, ve kira yardımları gibi kalemler sayabiliriz. Sizde devletten kira yardımı nasıl alınır? 2019 yılında ne yapmanız gerekiyor bilgi almak istiyorsanız aşağıda seçenekleri okuyabilirsiniz. Fakir aileler için valilik ve belediyelerin yaptığı aylık ve yıllık yardımlardan yararlanmak için öncelikle muhtarlıktan fakirlik kağıdı almanız gerekmektedir.

Belli bir geliri olmayan ve çalışmayan kişilerin gelir düzeylerini belirten bu kağıt sayesinde belediye ve bağlı olduğunuz valiliğe giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. Gerekli incelemelerden sonra ailelere yardım eden bu devlet kurumları zaman zaman sizleri evlerinizde ziyarete gelerek denetim altına almaktadırlar.

Fakirlere Kira Yardımı 2019

Fakir aileler için yapılan kira yardımları için en yakın valilik ve belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Sziden gelirinizi belirten bir evrak isteyeceklerdir. Buna bağlı olarak fakirlik dışında evlerini kentsel dönüşüme sokmak isteyenlerde kira yardımlarından faydalanırlar. Kentsel dönüşüm kapsamında olan bir semtte oturuyor iseniz ve evinizi tadilata sokacaksanız devlet tarafından 17 ay olacak şekilde kira yardımı talep edebilirsiniz.

Kentsel dönüşüme giren evler için kiraya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için verilen bu kira yardımı 2019 yılı için 725 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımları hiç bir şekilde geri ödeme olmadan alırsınız. Fakir ailelere ise bu zaman süresiz olarak veriliyor. Yani sizin muhtaçlık haliniz devam ettiği sürece bu yardımdan faydalanıyorsunuz. Bunun yanı sıra kira yardımı alırken yakacak giyecek gibi yardımlardan faydalanmanız da bir sakınca yoktur.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye genelinde yardım ve dayanışma dernekleri bir çok fakir aileye her konuda yarımlarını yapmaktadır. Bunların bazıları sizin başvurunuz ile diğerleri ise bağlı olduğunuz ilçenin muhtarlık ve belediyelerinden fakir ailelerin listelerini alarak bizzat ulaştırırlar. Eğitim alanında devlet tarafından fakir çocuklar için burslar verilirken kırtasiye ve benzeri yardımları belediyelerden alabiliyorsunuz. Kömür ve erzak yarımları ise 6 aylık zaman dilimlerinde yenileniyor. Bazı ilçelerde erzak yardımı sadece belediyelerden her ay olacak şekilde alınabiliyor. Son yıllarda markette harcayabileceğiniz gıda fişleri de belediyeler tarafından fakir ve yoksullara verilmektedir. Bu fişlerin ortalama tutarları 250 TL olup anlaşmalı marketlerde harcana biliyor.

Yoksullar için kira yardımlarını valilikler sağlamaktadır. Bu yardım için yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan öncelikle ikametgah almak olacak. Kira sözleşmeniz ve gelir düzeyinizi belirten belge ile valiliğe giderek gerekli birime evraklarınızı teslim etmelisiniz. Kurula giren dosya ortalama 15 gün içerisinde sizlere valilik tarafından resmi evrak ile bildirilecektir.

Kira yardımı aile ve sosyal politikalar bakanlığının kararı ile onayı alınmış yasal bir hak olup sürekliliğinin devam etmesi için yoksulluk sınırınızın aynı kalması gerekmektedir. Aksi taktirde gerekli denetlemelerde gelir düzeyiniz yükselirse kira yardımınız da kesilir. Devletin sunmuş olduğu olanaklardan biri olan kira yardımı için nereye başvurulur? merak ediyorsanız makalemizde bütün sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Fakir aileler için diğer yardımlar için sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ