Gss Prim Ödeme 2019

Gss Prim Ödeme 2019

Genel sağlık sigortası kapsamında yürürlüğe giren Gss diye bildiğimiz ve çalışmayan 18 yaşını aşmış her bireyin ödemesi zorunlu sağlık sigortası kapsamıdır. Peki gss prim ödeme 2019 yılında nasıl oluyor yapılan değişiklikler neler sizler için bunları araştırdık. Yaklaşık 5 yıldır uygulanmaya başlayan genel sağlık sigortası kapsamında geçmişe dönük 18 yaşını doldurmuş hanedeki her çocuk için prim borçları çıkmıştı. Buna bağlı olarak geliri gözetmeksizin asgari ücretin dörtte biri kadar ücret ödemeleri gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl resmi gazetede yayınlanan torba kanunu ile önemli değişikliklere gidilerek prim ödemeleri için af çıkmış ve taksit uygulamasına gidilmişti. Gelir testi kaldırılırken ödemelerin asgari ücret üzerinden belli bir oranda yapılması şartı konuldu. Bu sigorta türünün amacı kişilerin sağlıklarını korumak ve her hangi bir olumsuzluk dahilinde devlet tarafından giderlerin karşılanması mağduriyetlerinin yaşanmamasını sağlamaktır.

Gss Yapılandırma Borç Ödeme 2019

Aile çalışma ve sosyal hizmetleri Bankanı Zehra Zümrüt Genel sağlık sigortası kapsamında oluşan sgk prim borçlarının yapılandırması aşamasında Mart 2019 yılına uzatıldığını ve bunun sayesinde bir çok gss borçlusunun rahatlıkla borcunu ödeyebileceğini açıkladı. Bakan bu açıklamasında yapılandırmada uygulanan gecikme zammının ve güncellenen borcun peşin olarak yada iki ayda bir yapılacak taksitlerle ödenmesi seçeneğini hatırlatırken yapılandırmaya sebep olan sürenin ödenmemiş taksit tutarlarının gecikme zammı ile Mart ayına kadar ödenebileceğini söyledi.

Borçlarını ödeyemeyen kişiler için haciz gibi işlemlerin olmadığını belirten Zümrüt borç bitiminde verilen borcu yoktur yazını alan kişiler için istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler dedi. Bu sayede ekonomi açısından da büyük bir adım atılmış olacağı Ülkemiz için iyi bir durum yaratmasını beklediğini dile getiren bakan ödemeler devam ederken sgk kapsamında her türlü alanda faydalanabileceklerini belirtti.

Sgk Ödemeleri Sorgulama

Yukarıda ki konumuzda belirttiğimiz gibi Sgk prim borçlarının ödeme tarihinin uzatıldığı belirtildi. Buna istinaden yaklaşık 24 bin kişi gecikmiş borçlarını ödemek için başvurması bekleniyor. Ekonomik açıdan da büyük bir getiri sağlayacak ve devlet tarafından kurumların rahatlaması açısından teşvik oluşturulan ödemelerin uzatılması olumlu yönde karşılandı.

Sgk ödemelerini sorgulamak için kuruma gitmenize gerek kalmadan e-devlet şifrenizle sistemden sigorta prim gün sayısı borçlarını öğrenmeniz mümkün. Yapmanız gereken şifreniz yok ise en yakın ptt şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alıp İnternet sitesi üzerinden üyelik girişini yaparak bütün devlet resmi kurumlarının sistemlerindeki bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu sistem sayesinde emeklilik yaşınızdan hangi tarihte emeklilik hak edeceğinize kadar her şeyi öğrenmeniz mümkün.

Sgk ödemelerinizi ilçenize bağlı kuruma giderek yapabilirsiniz ayrıca emeklilik gününüzü öğrenmenizde bu şekilde mümkün. Ödemeleriniz ve gecikme zamlarınız ile alakalı e-devlet üzerinden sadece bilgi sorgulayabilir yapılandırmayı ise bizzat sgk genel müdürlüğüne giderek dilekçe vermeniz gerekmektedir. Uygulanan işlem sonrası taksitler belirlenir ve her ayın belirli günü Ziraat bankasına taksitlerinizi yatırabilirsiniz. Ayrıca sgk ödemeleri sorgulama ekranı sayesinde daha bir çok seçeneğe ulaşabilir çalışanlar için iş yerinin sigorta primini ödeyip ödemediğini takip edebilirler.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ