ING Bank Bireysel Emeklilik Sistemi

ING Bank Bireysel Emeklilik Sistemi

ING Bank Bireysel Emeklilik Sistemi, emekli olan kişilerin güvenilir bir şekilde tasarruf yapabilmeleri ve yapmış oldukları tasarrufları yatırıma dönüştürebilmeleri amacıyla sunulan özel bir emeklilik sistemidir. Yatırımlardan elde edilen birikimler emeklilikte toplu olarak çekilmekte olup, emeklilik maaşı almaya da olanak sağlar.

Sosyal Güvenlik Sistemi’yle birlikte, başka bir emeklilik geliri sağlayan BES, fonların uzman portföy şirketleri tarafından yönetildiği sistem olarak biliniyor. Aynı zamanda da devlet tarafından vergi avantajlarıyla destekleniyor. Sosyal Güvenlik Sistemi’ne bir alternatif olmamakla birlikte, aksine tamamlayıcı bir sistem olarak tanınıyor.

Bireysel Emeklilik Sistem Anlayışı

Kişiler yatırımlarının risk getiri tercihleri doğrultusunda ING Bank tarafından önerilen veya kendi tercihleriyle en uygun yatırım stratejisini seçerek planlarını oluşturabiliyorlar. Yatırılacak olan tutarlara göre emeklilikte elde edilecek tahmini birikim tutarı görülebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ING Bank aracılığıyla katılmak isteyen kişilerin Giriş Bilgi Formu ve Teklif Formunu doldurmaları yeterli. İmzalanan bütün formların birer örneği ve tanıtım kılavuzları tüketicilere veriliyor. Emeklilik sözleşmesi form imzalandıktan sonraki 30. günde yürürlüğe giriyor. Emeklilik planı yılda 4 sefer, ödetilen katkı paylarının fonlara dağılımı ise yılda 6 sefer değiştirilebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Kimler Başvurabiliyor?

18 yaşını doldurarak medeni haklarını kullanmaya başlayan bütün herkes, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvurabiliyor. BES’e katılan bütün katılımcılar 10 yıl boyunca katkı payı ödemelerini yaptıktan ve 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanabiliyor. Ayrıca kişilerin yatırmış oldukları tutara devlet tarafından %25 katkı payı ekleniyor.

Emeklilik Planı

Emeklilik planı, BES’e katılan katılımcılara verilen asgari katkı payı tutarını, fonların unvanlarını, yönetim giderini, giriş aidatını ve fon iletişim giderine ilişkin hesaplamalarla Bireysel Emeklilik Sözleşmesinin uygulanmasına ilişkin bütün teknik esasları içeriyor.

Yatırım profilini belirleyen herkes kendine en uygun olana emeklilik planını görebilmek adına ING Bank şubelerine giderek ve İnternet Şubesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor. Dileyen kişiler kendilerine önerilen plandan farklı olarak farklı bir emeklilik planı da seçebiliyorlar. Seçilen emeklilik planının 1 sene içerisinde en fazla 4 defa başka bir emeklilik planıyla değiştirilme hakkı da bulunuyor.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ