İşkur Doğum Parası 2019

İşkur Doğum Parası 2019

Çalışan anneler için 2017 de çıkarılan doğum parası ve yarım gün çalışma hakkı işkur tarafından karşılanmaktadır. Doğumdan sonra başvuracağınız işkur doğum parası 2019 yılında değişiklik gösterecek. Buna ek olarak yapılan çalışmalardan biri ise annelerin yarım gün işe gitme hakları idi bunlara ek olarak babalarında doğundan sonra belirli günlerde izin yapma şansları var. Dilerse yarım gün emzirme haklarını birleştirip tam gün çalışmayan kurumlarda olabiliyor. Bu iş yeri ile sizin aranızda olan görüşmeler neticesine bağlı bir şey. İş yeri anneye yarım gün çalışma ücreti verirken geri kalan yarım günü işkur karşılamaktadır.

Bu haklara sigortalı çalışan bütün anneler dahil olup ilk doğumda 60 günlük toplamda izin süreleri vardır. Bu izin süresi raporlar dahilinde dilediği kadar uzatılabilir. Doğum izninden hariç doğum parası da alan anneler doğum öncesi ve sonrası olarak 2 defa devlet tarafından para almaktadır. Bu ücret doğum iznine çıkması halinde ödenir.

Doğum Parası Nasıl Alınır? 2019 Yılında Ne Kadar?

Doğum öncesi ve sonrası alınan bu paralar iş görmezlik ödeneği tarafından karşılanmaktadır. Bu paradan yararlanmanız için iş yerinizde  120 iş günün doldurmuş olmanız yasal şarttır. Aksi takdirde doğum izni ve yardımlardan yararlanamazsınız. Yasal olarak doğumdan 8 hafta önce izne çıkabilir doğumdan 8 hafta sonrada işe başlayabilirsiniz bu sizin hakkınızdır. Bu sürede çalışmak isteyen anneler için iş yerlerine çalışabilir raporu götürmeleri yasal bir prosedürdür. En fazla doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışabilirler aksi halde iş yeri bunu kabul etmez ise yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Doğum ücreti olarak günlük çalışmanızın brütünü ele almalısınız. Ayrıca iş görmezlik ödeneği ayakta ve yatakta hasta olarak değişkenlik gösterebilir. Yani doğum parası hesaplanırken aldığınız maaşın brüt ücreti üzerinden hesaplama yapılır. 2019 yılında asgari ücret net 2.020 TL bürüt ise 2.558,00 TL oldu. Yani ilk doğumunuzda çıkacağınız 60 günlük izinde bu ücreti alacaksınız. İkinci doğumunu yapan anneler için ise 120 gün izin hakkı tanınır. Doğum paralarına ek alabileceğiniz sür parası da devlet tarafından annelere verilmektedir. Süt parasını postaneden ayın belirlenen günleri kimliğinizle giderek alabilirsiniz. Diğer yardımlar için belediyenize giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

İşkur Çalışanlarının İzin Hakları 2019

İşkur kapsamında geçtiğimiz yıl 80 bin kişi iş sahibi olurken bu kurum sayesinde işe giren kişilerin bir çok hakları da mevcut. Bunlara izin hakları olmak üzere maddi manevi her konuda yasal prosedürler uygulanmakta. Sizde işkur vasıtası ile iş sahibi iseniz ve devam ediyorsanız yasal haklarınızı bilmeniz gereklidir. Toplum yararına programlara dahil olan kişilerin çalışma saatleri haftalık olarak 45 saattir. 1 yıl içerisinde yapılan görev süresi 9 ay olmalıdır. Daha sonra 3 aylık bir sürede belenir ve 3 dönemi kapsayacak şekilde işe alınırlar. Bu kapsamda çalışan kişilerin yıllık izinlerinde ücret ödemesi yapılmamaktadır. Mazeretsiz işten çıkanlar ve çıkarılanlar çalışmalarının bitmesi ile birlikte 2 yıl boyunca tekrardan typ programına başvuru yapamazlar. Bu kurstan yararlananlar 6 ay içerisinde iş için başvurularını yapmalıdırlar.

Belirsiz süreli iş alımlarında deneme 6 aylık zaman dili içerisinde gerçekleşir ve kuruma göre kadro alımları yapılır. İşkur vasıtası ile girilen işlerde kendi çıkmanız dahilinde bir sonraki başvurunuz 2 yıl sonra alınır. Yerleştirmeler için belirli süre verilmez. İzin şartlarınız çalıştığınız yerin hizmet ve koşul iş günlerine göre değişebilir. Bu kapsamda çalışıyor iseniz işkur çalışanlarının izin hakları 2019 yılı için güncel halini bağlı olduğunuz kurumdan resmi evrak olarak temiz edebilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 1 Average: 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ