Kentsel Dönüşümde Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kentsel Dönüşümde Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan projeler için alınan konut kredilerinde 2019 yılında faiz oranları devlet desteği verilerek bankaların verdikleri oranları değiştirecektir. Bu kapsamda kentsel dönüşümde konut kredisi hesaplaması nasıl yapılmaktadır? çoğu tüketicinin aklına takılan sorulardan biri olarak biliniyor. Bu seçenekte hesaplama yapılırken kentsel dönüşüm kapsamında faiz oranı ile doğru şekilde hesaplama yapılması gerekmektedir.

Afet ve risk alanlarının dönüştürülmesi kapsamında yapılan özellikle risk grubuna giren konutlar için başvurular krediler bölümünde yer alan kentsel dönüşüm kredisi olarak verilmektedir. Bu kapsamda kredi kullanmak isteyen vatandaşların bilmesi gereken önemli hususlar yer alır. Bu kredi devlet tarafından desteklendiği için kanunen uyulması gereken şartlar içerir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Şartları

Bu kredi seçeneğine başvurmanız için genel ve yasal şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar İnisiyatif taşımadan mutlak olması gereken koşullar içerir.

  • Konutun inşa etmek isteyen kişinin mülk sahibi olması gerekli (kiracı için farklı bir konumuzda seçeneklere yer vermiştik)
  • Risk içeren yapıların en az 12 ay oturan kiracı ve hak sahibi olması gerekmektedir.
  • Konut ya da binanın riskli yapı olarak tespit edilmiş olması ve farklı bir ev almak isteyenler kredi sunulur.
  • Konut ya da çeşitli gayrimenkulün hasra görmüş olması ya da yaş sınırını geçmiş olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların her hangi birini kapsayacak şekilde başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurularda öncelikli değerlendirmeler riskli ve bina yaşının büyük olmasını kapsayacak şekilde yapılır. Söz konusu bu yasa kapsamında kentsel dönüşüm projeleri için kredi alacak hak sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği verilecek olup bu destekten faydalanabilmeleri için gayrimenkulün riskli alan ve riskli saha gibi yerlerde yer almak ile birlikte teknik olarak tespit edilmiş olması şartı aranacaktır.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Devlet tarafından desteklenen kentsel dönüşüm kapsamında yaptırılan evler için Ziraat bankası kredi seçeneklerini sunuyor. Bu krediyi alabilmeniz için zemin yapısı ve üzerindeki yapının can ve mal kaybına yol açma riski taşıması ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD ile yapılan görüşmeler üzerine alınmış risk raporu ile başvuruların kabul edilmesi şartı aranmaktadır. Kanun kapsamında bankanın şartları doğrultusunda desteklerden faydalanmak için tahliye edilmiş bina kapsamına da girmiş olması gerekmektedir. Ziraat bankası ile yapılan anlaşma sonucu yukarıda belirtilen koşulları kapsayacak şekilde uzun vade ve uygun faiz oranları ile kredi sağlayacak.

Kredi alma koşulları bankanın ve kentsel dönüşüm yasasını kapsayacak şekilde olması dahilinde sorun çıkmadan onaydan geçebilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında belirlenen limitler hasar ve yapılan yapıya göre değişiklik gösterecektir. Üst limit olarak bina yapımlarında 500.000 TL’ye kadar kredi talebinde bulunabilir ve ek ödemeler için diğer kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne Kadar Veriliyor?

Bu kapsamda belirlenen bir üst limit bulunmamakla birlikte kredi almanız durumunda sağlanan tutar yeterli gelmediği sürece ek masraflarınız için tekrar ufak miktarlarda kredi taleplerinde bulunabiliyorsunuz. Yapılan kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları ile konut kredisi oranları arasında farklılık olacağı için aynı miktarda işlem yapamayabilirsiniz.

Sağlanan bu kredi kapsamında yapılan çalışmalar dahilinde her türlü harcama için ödenek çıkarılabilir. İnternet üzerinden sadece kredi koşul ve şartlarını öğrenebilir diğer işlemler için banka şubesine giderek bilgi alabilirsiniz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor? en sağlıklı bilgiyi Ziraat bankası şubesinden öğrenebilirsiniz. Kendi İnternet sitesinde bakacak olursanız orada da bilgi sunmadan sadece özellikleri belirttiğini göreceksiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ