Konut Kredisi Faizleri Ne Olur 2019

Konut Kredisi Faizleri Ne Olur 2019

2018 sonlarına doğru aldığımız soruların sıklıklarına bakarsak konut kredisi faizleri ne olur 2019 yılı için oldukça merak söz konusu, bu konu üzerinde detaylı bir makale hazırladık. Konut kredisi gayrimenkul ya da taşınmazların alımı yapılırken size banka  tarafın dan göstereceğiniz teminat ve ipoteklerin karşılığın da verilen kredi türlerin den biridir. Mortgage dediğimiz sistem ise konut alımların da yeterli miktar da paranız olmaması dahilin de bazı firmalar ya da bankalar gibi kuruluşlardan destek alabileceğiniz bir kredi çeşididir. Banka dan alacağınız konut kredilerinde vade uzunluğu minimum 24 ay maksimum 48 ay süre ile alabilirken. Mortgage ile 5 ile 30 yıl arasında vade uzunluğu ile kredi alabilirsiniz. İkisi de sizin için bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra inşaat firmalarının bankalar harici yürüttüğü senetli ödeme yöntemleri de mevcut bu konu hakkında bir başka yazımız da hizmet ve koşullarını size aktaracağız. Yeni yıl da konut kredileri ile ilgili herhangi bir değişiklik olacak mı sizler için onları araştırdık.

2019 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi ?

2018 yılının son yarısında yükselen faiz oranlarının nedeni dolay seviyesinin ani yükselişine bağlanırken. Türkiye de yaşanan ekonomik sorunların buna etkisi olduğu aşikar. Konut faizlerinde  ortalama yükseliş %70 gibi bir seviyeyi gördü Devlet tarafın dan her hangi bir müdahale yapılmaması dikkati çekerken 2019 yılı için ekonomistlerin bir çoğu düşüş beklemeyin yönünde yorumlar yapmakta. Dolar kurunun artışı dursa bile çıkan kuru aşağı çekmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söyleyen bankalar bunu dış borçlara bağlıyorlar. ocak ayı itibariyle herhangi bir düşüş ya da artış olmayacağı kesin ama şubat itibari ile ne olacağı hakkında herhangi bir açıklama henüz yok. Oranlara gelince bazı bankalar açıklama yaparak ortalama kur seviyelerini ve koşullarını açıkladılar. Bu bütün yılı kapsayacak bir işlem olamamakla birlikte yapılacak bazı kampanyalar doğrultusun da değişkenlik gösterecektir. 2019 yılında konut kredisi faizleri düşer mi sorusuna cevabı da bu sekilde vermiş olduk.

Bankalara Göre Güncel Konut Kredisi

Konut kredilerin de her bankanın kendine göre vade ve faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak çalıştığınız müşterisi olduğunuz ya da maaş hesabınızın mevcut olduğu durumu çerçevesin den size özel avantajlar dan yararlanmanız da mümkün olacaktır. Yıl içerisinde yapılan gayrimenkul şirketleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusun da oldukça uygun koşullar sunarak ev sahibi olma seçeneklerini de takip etmeniz  gerekli.  Aşağıda size bankalara göre son güncellenmiş konut kredisi faiz oranlarınız aktaracağız;

  • İş Bankası %2,24
  • İng Bank %2,09
  • Halk Bankası %2,38
  • Ziraat Bankası %1,93
  • Garanti Bankası %2,46
  • ICBC Bank %2,36
  • Vakıfbank %2,48
  • Yapı Kredi Bankası %2,22

Oranlara vergi ve ek masraflar dahil edilmemiş olup bankanızın size sunacağı ek koşul ve indirimler ile değişkenlik gösterebilir. Konut kredisi faiz oranlarını hesaplarken yapacağınız püf noktalarından biri ise karşılaştırma araçlarını kullanarak size en uygun faiz oranını belirlemek olacak. Unutmayın faiz oranı sizin için ideal olabilir ama vade süresi ve diğer masrafları da göz ardı etmemelisiniz. Konut kredilerin de yapılan yanlışlar dan biri faiz seviyesinin yanıltıcı olması ve ara ödemeler de size tanınan ek fırsatları görüşmemek oluyor. 6 aylık zaman dilimleri içerisinde çift ödeme şartı ile bazı bankalar faiz oranlarında düşüş yaparken bazıları için örneğin 4 taksiti bir defada ödemeniz bir anlam ifade etmemektedir. Bu hesaplamaları yaparken artalan yükselen kredi türlerine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bütçenizin her yıl değişeceği ve masraflarınızın tutarlarının artması durumun da ödemeler dengenizi sağlayabilir misiniz bunun planını iyi yapmalısınız.

Konut Kredisi 2019

2019 Tapu Harcı İndirimi Olacak mı ?

Öncelikle tapu harcı nedir size bunu aktaralım. Her türlü gayri menkul alım satımın da vatandaşın kendisinden tahsil edilen tapu hizmet ve masraf kalemlerine denir. Bu harcı yatırmadığınız zaman herhangi bir devir alım satım işlemi yapmanız mümkün değildir. Peki tapu harcını kim öder hem alıcı hem satıcı tapu harcını ödemek zorundadır. Taşınmaz malın binde 20 oranı kadar tutar çıkarılır. Örneğin 100.000 TL miktarında  bir satışta ödeyeceğiniz tutar 2.000 TL’dir. Bu işlemler doğrultusunda devir yapar iken döner sermayeye gidecek olan para 80.50 TL olarak belirlenmiştir. İlave masraflar 19 TL olup harçlar için değişken fiyatlar oluşabilir. Bu harç türünde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var oda beyanınızı doğru yapmanız. Gayrimenkul ya da arsalarınızın değerinin düşük verilmesi durumunda anlaşıldığı taktirde büyük cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 2017 yılında çıkan Tapu harcı kanunun da yer alan bu yaptırım dikkat ile yapılan bir işlem olduğu için ceza yiyebilirsiniz. Ve böyle bir şeyle karşılaştığınız da yapmanız gereken ilk şey beyanı yanlış verdiğinize dair dilekçe verip ceza uygulaması için itiraz etmek olacak. Tapu kadastro müdürlüklerinden bu işlem hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. geçtiğimiz yıllarda metrekare üzerinden hesaplanan tapu harcı fiyatlarına zam uygulaması olmuştu. 2019 yılı için indirim konusu henüz gündemde değil.

Tapu harcınızı nasıl hesaplayabilirsiniz ?

Konut ve arsalarınızın hesaplama yönteminde herhangi bir değişiklik yoktur. Beyan ettiğiniz tapunun satış bedelinin üzerinden %3 satıcı %3 alıcı toplamda %4 oranında bedel ödemek zorundasınız. Bu harçtan muaf olmak gibi bir durum da söz konusu bu işlemi kapsayan kişiler Şehit aileleri, engelliler(oranı önemli) gaziler ve yetimler için için düzenlemeler yapılmış olup 200 metre kareyi geçmemesi koşulu sunulmuştur.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ