Kredi Borcu Erteleme ve Kredi Borcu Dondurma

Kredi Borcu Erteleme ve Kredi Borcu Dondurma

Kişi, bankalardan çektiği kredi borçlarını düzenli olarak öderken, bazı zamanlarda ödeme zorluğu içine girebilir. Bu durumlarda kredi borcunu nasıl erteleyebilirim sorusu akıllara gelir. Belirli bir ayda ödeyemediğimiz kredi taksitlerinin yerine her ay yeni bir taksit gelecektir. Bu taksitler sürekli olarak artacağı için icralık olma durumu söz konusu olur.

Kredi taksitlerinin birini veya daha fazlasını ödemeyecek durumda iseniz yapmanız gereken kredi çektiğiniz bankanın müşteri temsilcileri ile görüşme sağlamaktadır. Bu görüşme sonrası kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bankalar, ödeyemediğiniz kredi veya kredi kartı borcunuz için yapılandırma veya ertelemeye olumlu bakmayabilirler. Fakat borcunuzun sürekli olarak büyümesini ve ana para haricinde kalan borcunuzun artmasını istemiyorsanız bankanız ile görüşmeniz mantıklı olacaktır.

Kredi Borcumu Ertelemem Mümkün Mü?

Bankalarda kredi çektiğinizde bir sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşmede ödeme periyotlarının hangi tarihlerde olduğu, kredinizi kaç taksit ile ödeyeceğiniz, kredi taksitleri ödememeniz durumda tarafınıza uygulanacak olan yaptırımlar yazılıdır. Bu nedenle imza ile birlikte siz bankanızın size sunmuş olduğu tüm şartları kabul etmiş olursunuz. Bankaların bir çoğu kredi borcu erteme talebine sıcak bakmamaktadır.

Kredi borcunuzu ödemekte zorluk çekmeniz durumda ilk olarak yapmanız gereken farklı bir finansman kaynağından para bulmanızdır. Eğer başka bir çareniz yok ise yapılandırma kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bankalar, yapılandırma kredi verirken, önceden çektiğiniz kredilerin bir bölümünü ve ya tamamını kapatmanızı ön görürler.

Örnek olarak;  Her ay 500 TL olarak ödediğiniz ihtiyaç kredisinin 24. taksitini ödeyemediğinizi düşünelim.  Bu durumda bankanız size yeni bir kredi verecek ve şart olarak çekmiş oluğunuz kredinin kapanmasını koşul koyacaktır. Bunu yaparken borcunuzu uzun vadeye yayarak sizin için ödeme kolaylığı sunacaktır. Bu durum yapılandırma kredisine bir örnektir.

Kredi Erteleme Dilekçe Örneği

Kredi borcunuzu erteleme talebine bulunmak istiyorsanız, bankanıza bir dilekçe verebilirsiniz. Aşağıdaki örnek dilekçeyi dikkate alarak bankanızdan kredi borcu erteleme talebinde bulunabilirsiniz.

…. BANKASI ….. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanızdan  …  tarihinde …  vadeli  … TL. konut/ihtiyaç/ işyeri kredisi kullandım. Bu güne kadar kredimin …   taksitini ödedim. Fakat  şuan itibariyle geriye kalan kredi taksitlerimi ödeyebilecek durumum yok. Bu yüzden kredi borçlarımın vadelerini  …  tarihinden itibaren yeniden ödemeye devam edeceğim. Bu sebeple, … TL. olan kredi borcumun …. tarihine kadar ertelenmesini talep ediyorum.

Gereğini arz ederim.  Tarih.                                                                 Başvuru sahibi adı soyadı imzası

Eğer bankanız erteleme talebinizi onaylamaz ise başka bir bankaya yapılandırma kredisi başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankanızın kredi borcunuzu ertelemek zorunda olmadığından daha önce bahsetmiştik. Kredi çekimi esnasında imzaladığınız sözleşmede bulunan sorumluluklarınız; ‘’ Kredi sözleşmesinde olağanüstü bir durum olmadığı takdirde, farklı bir talep doğrultusunda yeni bir madde eklenmez ise, her türlü kredi paketinde kredi erteleme durumu söz konusu olmaz’’ şeklinde geçer.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 13 Average: 2.9]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ