Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar ve benzeri kurumlar ile yapılan bütün finansal geçmişinizi kapsayan ortak sistemden görülen kişiye ve kuruma ait puanlama ve derecesidir. Bankaların sizden istediği kredi notu nedir? çoğunuzun aklına takılan ve merak ettiği konulardan biridir. Elde ettiğiniz kredi notu sayesinde kredi başvurularının ve finansal talepleriniz değerlendirme sürecinde en önemli olgu olarak kabul edilir. Kredi notu diye halk arasında geçen terim kredi puanı ve skoru olarak da bankalar tarafından adlandırılır. Aslında hepsi aynı şeyi ifade etmektedir.

Kredi notunuz oluşturulurken bazı finansal işlemleriniz değerlendirmeye alınır;

Kredi Ödeme Düzeni %34
Mevcut Kredi Borç Durumu %36
Yeni Alınan Kredi %10
Kredi Kullanma Yoğunluğu %9
Diğer Faktörler %11

Kredi notu KKB sistemine bağlı findeks tarafından tabloda yer alan oranlara göre oluşturulmaktadır. Kredi notunuzun %70 ve üzeri olması sizi riskli gruptan çıkartıp kredi çekme olanağınızı arttırmaktadır. Kredi notunuzu hesaplamak istiyorsanız sitemizde kredi hesaplama makinesini kullanabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı 2019

Kredi çekmeniz için her banka not ortalamasını aynı tutmayabilir. Ayrıca bazı bankalar ihtiyaç kredisi ve türevleri için kredi notuna çok önem vermezler. Sadece kara listede olmamanız gerek. Yasal takip işlemi yapılan kişiler için sistem krediye onay vermeyecektir. Gelir durumuz iyi ve yüksek miktarlarda kredi çekecek iseniz 1,500 ve üzeri puanlar problem yaşamadan kredi kullanabilirler

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma Durumu Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır) Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1-697 En Riskli Çok Düşük Çok Düşük
701-1098 Orta Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1110-1498 Az Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1510-1698 İyi Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1990 Çok İyi Çok Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez

Yukarıda belirtilen tabloya göre riskli ve olmayan gruplar bankalar için bu not ortalamaları olarak belirlenir. Bankaların kullandığı ortak sistem sayesinde not ortalama oranları sabit ne nettir. Banka size kredi vermek istese dahi kredi ortalama onayını sistem vermediği sürece kredi kullanamazsınız.

Kredi Notu Yükseltmenin En Kolay Yolu 2019

Kredi notu düşüklüğü bankalar ile yapılan finansal işlemlerinizin geçmişi sayesinde belirlenir. Yani borçluluk durumları ve hacizlik işlemler olumsuz yönde etkiler ve işlemleriniz bitmesine rağmen uzun süre kredi notu yükseltme işlemi ile uğraşabilirsiniz.

Not düşüklüğü yaşamanız sadece bu olumsuzluklardan değil daha önce bankalar ile hiç bir şekilde alış veriş yada kredi kartı gibi tüketici hizmetlerinin hiç bir alanında işleminiz yok ise kredi notunuz aynı şekilde düşük olacaktır. Tabi bu durumda kredi notunuzu yükseltmek daha kolay ve çabuk olur. Yukarıda belirttiğimiz tabloda kredi notunu etkileyen işlemleri sıralamıştık işte bu tip işlemleri olumlu yönde yapmanız doğrultusunda yaklaşık 1 yıl içerisinde notunuzu yükseltme imkanınız var.

  • Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle düzensiz banka ödemeleri ve işlemlerinizi düzene sokarak banka güveni elde etmelisiniz.
  • Aylı kredi ödemeniz var ise bütçeye göre yapılandırıp ödemeyecek duruma gelmeyiniz
  • Borçlarınızı tek bir kredide birleştirerek ödeme yapınız
  • Banka hesabı açarak havale eft ve fatura ödemelerinizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemler sizin kredi notunuzu belli bir zaman içerisinde düzene sokacaktır. Bankanız ile görüşme sağlayarak kredi notu yükseltmenin en kolay yolu 2019 seçeneklerini de öğrenerek uygulama yapabilirsiniz. Banka görevlisi bu konuda size daha ayrıntılı bilgi verebilir. Banka kredi notu güncellemeleri aynı şekilde 2019 yılı içerinde de devam edecektir.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 2 Average: 3]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ