Kredi Sicil Affı 2019

Kredi Sicil Affı 2019

Kredi kartlarından doğan borçlar dolayısı işle sicil bozuklu yaşayan 30.00 Kişiden fazla vatandaşımız bulunmaktadır. Kara listeye giren ve bankacılık işlemlerini yapamayanlar için kredi sicil affı 2019 yılında yine gündeme geldi. 2017 tarihinde çıkarılan af kapsamında 10.000 Kişiden fazla af kapsamından faydalanmak isteyen kişi başvuru yaptı. Bu af kapsamında biraz da ekonomik anlamda piyasaların ödemeler doğrultusunda rahatlaması planlanmıştır. 2019 yılı içinde yeni açıklama yapan ekonomi bakanı kredi sicilleri bozuk olan vatandaşların af kapsamına gireceklerini belirtti.

Kredi sicil affında yapılandırma yaptırarak 6 ay içerisinde borçlarını ödeyenler için kredi notlarının yeniden yükselmesi gibi seçenekler de içerecek. Kredi notlarınızın yükselmesi bankalara ait borçlarınızı ödemeniz doğrultusunda gerçekleşecektir. Bu af sayesinden yeniden bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Başvurusu

Çıkan karar resmi gazetede yayınlanmasının ardından bankalarca verilmeye başlanacak. Bu kapsamda borç dökümlerini evrak olarak bankaya başvuru aşamasında vermeniz gerekiyor. Her hangi bir limit olmadan talepte bulunabiliyorsunuz. Borçluya tanınan yasal süre 6 ay ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırma asıldığı taktirde af kapsamından çıkmış olursunuz. Bu kapsamdan yararlanabilmeniz için;

  • Kredi veya kredi kartından borçlarından dolayı yasal takibe düşeniz durumu
  • Karşılıksız çek ve protestosu olan kişiler
  • Ödenmemiş nakdi bulunan kişiler

Kredi sicil affı kapsamında ödemelerini gerçekleştiren bu kişiler için bankalar açısından bütün problemler kalkmış oluyor. Yeniden kredi kartı ve kredi başvurusu yapabiliyorlar. Af kapsamında verilen 6 aylık süre çok önemli bir süre olarak belirtiliyor. Çıkarılan af sayesinde 50 bin kişiden fazla başvuru alınacağı söyleniyor. Kredi sicil affı şimdiye kadar 2 yıl aralık ile 1 kez çıktı. Yapılan bu af sayesinde ekonomik anlamda iyi getiri sağlayacağı düşünülüyor.

Kredi kartı mağdurları ve kredi borçlularının 5 yıllık yasal takip süreçleri çok uzun olduğu için ve buna istinaden hiç bir maddi destek alamayışları af kapsamını oluşturmaya yol açan nedenlerin başında geliyor. Ayrıca kredi kartı borçlarınız için ipotekli kredi çekme şansınız da var. Bu af kapsamına dahil olmak istediğinizi ve borçlarınız için ön başvurunuzun kabul edilmesi durumunda bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Bir çok vatandaşın beklediği kredisi sicil affı mart ayı itibari ile çıkması bekleniyor. Bu af için şuan bekleyen binlerce vatandaş olduğu tahmin ediliyor. Kredi kartı borçları yüzünden her gün daha da fazla borç altına girenler için iyi bir fırsat olacağı kesin. Bu kapsamda bankaların hepsi kredi sicil affı kapsamına girmek zorundadır. Bankalar arası borç transferi gibi bir işlem söz konusu değildir

Diğer yandan kredi ve kredi kartı mağdurları için bu borçları 6 aylık zaman diliminde kapatmazlarsa bu kapsamdan men edilecekleri biliniyor. Kredi borçlarınızı yapılandırma kapsamına girmemişseniz başvuru yapabilirsiniz aksi taktirde başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bankalar ait borcunuz için kredi sicil affı ne zaman çıkacak? gibi sorularınız var ise güncel konularda sizlere remi kurumlarca açıklamaları yayınlayacağız. Sorularınızı bizimle paylaşabilir görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 3 Average: 2.3]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ