Mevduat Mı? Dolar Mı? 2019

Mevduat Mı? Dolar Mı? 2019

Ekonominin en çalkantılı yıllarından biri olan 2018 yatırımcılar için çok riskli ve kötü geçti diyebiliriz. Dolar paritesinin bu denli iniş çıkışlı olması bütün piyasa dengesini bir an da bozdu. Peki yatırımlar için Mevduat mı? dolar mı? 2019 da nasıl yatırım yapmalıyım diye düşünüyorsanız gelin birlikte inceleyelim. 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan büyük artış sayesinde yatırımlarını dolar üzerinden yapan vatandaşlar için büyük getirisi olan döviz mevduat için aynı şekilde ilerlemedi. Evet faiz oranları oldukça üst seviye gördü ama dolar karşısında puanlama olarak aynı değere kavuşamadı. 2019 yatırımlarında dolar alımını şuan desteklemesek bile ilk çeyrekten sonra yine artışa geçer ise mevduat hesaplarından fazla getirisi olacağı kesin.

Dolar mı? Vadeli Hesap mı?

Yatırım amaçlı paralarını mevduat hesaplarına yatıran kişilerin şuan için en büyük kuşkusu dolar tekrara yükselişe geçip fazla getiri sağlar mı oluyor. Evet 2019 yılı içerinden doların yükselişe geçeceği konusunda henüz tam bir bilgi olmasa bile bizleri yine şaşırta bilir. Risk almak isteyenler için dolar kısa vadede olmasa bile uzun vadede yatırım amaçlı büyük getiri sağlayabilir. Küçük yatırımlarınız için mevduat hesapları çok uygun değil çünkü faiz oranları tutara göre düşebiliyor. Ama küçük miktarlar uzun vadede dolar bazında daha yüksek işlem görebiliyor. Ekonomi haberlerinde doların her an sürpriz yapabileceği konuşulurken yatırımcıları ve dolar borcu olanları endişelendirmeye devam ediyor.

Birikiminize göre ortalama hesap çıkarın örneğin 200.000 TL nakit parası olan biri için şuan bankaların ortalama faiz oranlarına baktığımızda aylık getirisi kesintiler haricinde yaklaşık 2.500 TL. Bu hesaplamayı yaparken doların ani çıkışı ile 1.5 TL değer kazandığını da gördüğümüz için bunu da göz ardı etmemek gerek.

Altın mı? Dolar mı?

Altın Türk insanı için her zaman yastık altı yapılan uzun vadeli yatırımlar olmuştur. Günümüzde altın hesapları hatta vadeli şekilde yatırımlarınızı değerlendireceğiniz hesap türleri vardır. Hem altın kurları üzerinden buna ek olarak faizinden faydalanarak daha güvenli şekilde yatırımlarınızı değerlendiriyorsunuz. Bunların yanı sıra dolar alımlarınız için de yapılan faizli dolar hesapları da mevcut işte bu bağlamda düşünmeniz gereken elinizde olan altınımı dolarımı değerlendirmek istiyorsunuz ya da alımlarını işlemleriniz bazından size hangisi daha faydalı olur. Dolar hesabı olup ticaret alanında bunları kullanan biri iseniz bu hesaptan faydalanmanız daha mantılı ama sadece birikim yapıyor iseniz ve kısa vadede kullanmayı düşünmüyorsanız altın alabilirsiniz.

Dolar mı? Gram Altın mı?

Gram altınlar önceleri külte olarak satılırken artık 1 gr dan başlayan seçenekleri ile mevcut. Genelde takı törenlerinde ya da ufak birikimler yapan kişiler için ideal bir yatırım aracı oldu. Çeyrek altınlardan daha çok ilgi gören bu ufak külçeler işçilik ücreti alınmadan satılması  avantajlarından biri olarak gösteriliyor. Aralık ayı içerisinde dolarda olan durgunluk altın fiyatlarındaki düşüş göze çarpıyor. Yani altın almak istiyorsanız şuan tam zamanı olabilir. Gram altının diğer getirisi ufak çaplı alımlarınızda nakde sıkıştığınız an bozdurabilir ve harcamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

2019 yılında dolar için yüksek bir çıkış beklentisi şuan için yok fakat piyasaların bu durgunluğu altının düşüşe geçmesi hareketlendirmeyi artırırsa ekonomik açıdan her iki alım sizin için avantajlı olabilir. Bu tür ileriye dönün ya da kısa vadede yatırımlar her zaman risk içerir o yüzden piyasayı çok iyi takip etmelisiniz. Sizde yatırımınızı dolar mı? gram altın mı? için değerlendirmek gibi sorularınız var ise diğer konularımızda yer alan bilgilere de göz atabilirsiniz. Bizi takipte kalın. Yorum ve görüşlerinizi aşağıda belirtebilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 3 Average: 3]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ