Seyehat Sigortası 2019

Seyehat Sigortası 2019

Seyehat sigortası yurt içi ve yurt dışı olarak iki şekilde, kişilerin seyahatleri sırasında karşılaşacakları sağlık ve diğer risklere karşı poliçede yer alan maddelerden faydalanmalarını sağlar. Yurt dışı ve içi olarak adlandırdığımız seyahat sigortalarında örneğin; yurt dışı vize uygulamalarından Ülke tarafından başvuruları ile birlikte zorunlu tutulan sigortalardan biridir. Yani yurt dışına seyahat etmeniz durumunda konsolosluk tarafından istenilen ve şart olan bu sigorta türü her ülke vatandaşı için geçerlidir. Avrupa birliği ülkeleri bu işlemi ön şart olarak belirlemiş ve yasal olarak uygulanan bir yönetmeliktir.

Bu uygulama aslında vatandan için artı bir avantaj olarak görülmektedir. Büyük miktarlarda olmayan ama her türlü sorun karşısında sizin maddi manevi zarar almanızı engellemektedir.

Seyehat Sigortası Nasıl Yapılır?

Bankalar ve acenteler tarafından yapılan seyahat sigortaları dilediğiniz anda İnternet üzerinden ya da seyahat ettiğiniz yer için bilet alımlarınızda firmalarınız tarafından yapılmaktadır. Sık sık yolculuk eden biri iseniz ve bu ücret size fazla külfetli geliyor ise bankanız ya da bilet sağlayıcı firmanı ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Bu sigorta türünün sabit bir fiyatlandırma şekli olsa bile bazı durumlarda kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Seyehat sigortası teminat ve getirisi

  • Kaza sonucu ölüm hali
  • Kaza sonucu sakatlık
  • Yurt dışı seyahatlerin de hastalık ve belirli bir salgın durumu
  • Seyahat esnasında yaralanma ve benzeri durumlarda sağlık kurumuna nakil harcamaları
  • Yurt dışı seyahatlerinde oluşan yaralanma ve benzeri durumlarda konaklamada yaşanan aksaklık giderleri
  • Tarifeli uçuşlarda yaşanan bagaj aksaklık ve benzeri durumların tanzimi
  • Yapılan uçuş sırasında taşınan bagaj kayıp ve hasarlanma giderlerinin tümü ve nakliyesi

Sigorta yaptırırken bu hususlardan doğacak her türlü gider sigorta şirketi tarafından çıkacaktır. Yapılan poliçelerde yazılan 92 gün ibaresi ise yurt dışına çıkmanız durumunda ve benzeri hallerde poliçenizi bu zaman zarfı içerisinde yenilemeniz gerektiğidir. Yani bu süre bitiminde bağlı olduğunuz ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir.

Seyehat Sağlık Sigortası Fiyatları 2019

Seyehat sağlık sigortasını dilerseniz banka ya da sigorta acentesi tarafından yaptırabilirsiniz. Yapılan sigorta kapsamında poliçeler her zaman aynı şekilde uygulanmaktadır ücretler ise birbirine çok yakın fakat değişkendir. Bankalar anlaşmalı seyahat acenteleri ile yaptıkları protokol ile yıllık sabit fiyatlar ile müşterilerine hizmet vermektedir. Dilerseniz sürekli çalıştığınız banka ile bu işlemi yaptırabilir ve avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Sigorta acenteleri yıllık fiyatlandırmaları taşıma firmaları tarafından yapılan ihale ve benzeri giderler aşamasında belirlemektedir. Yapılan uygulama ile sabit bir fiyat belirlenir. Sigorta kapsamında Türkiye genelinde şuan 12 tane sigorta şirketi bu işlemi yapmaktadır.

Seyehat Sağlık Sigortası Mecburi Mi?

Bu kapsamda yapılan sigortalar yurt dışı turları ve yolculukları için mecburi tutulmuştur. Bütün Avrupa ülkelerine giriş yapacak her ülke vatandaşı için zorunludur. Ülkeler arası seyahat yapan ve uçak benzeri taşıma araçlarını kullanan kişiler için bankaları ya da taşıma firmaları tarafından yapılmaktadır.

Dilerseniz sürekli yolculuklarınız için sabit sigorta türlerinden faydalanarak daha karlı çıkabilirsiniz. Bu tür sık yapılan uçuş ve yolculuklarda seyahat sağlık sigortası mecburi mi? soruları sorulmakta evet bu sigorta yurt dışı seyahatlerde mecburi olarak belirtiliyor. Fakat şehir için yolculuklarda mecburi değildir. Yorum ve sorularınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ