Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir?

Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir?

Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz krediler ve kredi kartları ile ilgili olarak, bankalardan pek çok hizmet satın alıyoruz. Aldığımız acil ihtiyaç kredileri ile ihtiyaçlarımızı çözerken, bir yandan da bu kredilerin geri ödemeleri için planlamalar yapıyoruz. Peki ama, bu kredileri geri ödeyemezsek ne yapmamız gerekiyor? Aynı şeklide kredi kartı için de durum benzer olarak çıkıyor karşımıza. Bir kredi kartı kullanıcısı, geri ödemelerini aksatıp, söz konusu ödemeler birikir ise, bir şekilde yapılandırmaya gidebiliyor. Peki ama yapılandırma nedir? Kaç defa yapılandırma yapabiliriz? Bu soruların cevaplarını sizin için detaylı olarak hazırladık.

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Nedir?

Bir birey, ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi ya da kredi kartı alır, kullanmaya başlar. Bu birey, hem ihtiyaçlarını çözmüş olur, hem de kredi hizmetinden faydalandığı için rahatlamış olur. Sonrasında geri ödeme zamanı gelir. Kredi kartı kullanan birey, aylık taksitler ile ödemesini yapar iken, kredi kullanan bireyler de aynı şekilde aylık taksitler ile ödemesini yapar. Bu durum bu şekilde düzenini korur. Bununla birlikte, ihtiyaçlar dahilinde ya da durumlar dahilinde bazı anlarda ya da zamanlarda, olası gecikmeler olabilir (olmamalıdır aslında). Bu tarz gecikmelerde, kredi kartı için ekstra faiz uygulanır (geri ödeme faizi). Aynı şekilde krediler için de bu durum geçerlidir. Söz konusu duruma dair kişinin karşısına iki farklı seçenek çıkmaktadır (en doğru seçenekler diyelim). Bunlar;

  • Ya borcunu ödemeyecek (ödeyemeyecek) ve hakkında idari takip başlayacak,
  • Ya da borcunu ödeyemeyip, kalan borcunu yapılandırma hakkı talep edecek.

Bu seçenekleri seçince nelerle karşılaşıyoruz? Gelin bunları anlatalım. Şayet birinci seçenekteki durum geçerli olur da, borcunuzu ödemeyip hakkınızda idari takip başlatılırsa (ki bunun süresi ortalama 2 aydır –bazı bankalarda değişebilir-), gecikmeden dolayı hem kara listeye adınız düşer, hem kredi notunuz düşer (kkb notu), hem de idari takibe girersiniz. Peki ama nedir bu idari takip? Bu süreç, bankanın size ulaşmaya çalıştığı, sizinle iletişim kurarak, durumu toparlamaya çalıştığı bir süreçtir. Yani sizinle uzlaşmaya varmak ister, ne zaman ödeyeceğinizi sorar ve buna benzer bir süreçtir. Bu süreçte idari takibe girdiğiniz için zaten puanınız düşer kredi notu üzerinden. Bunun yanında başka bir bankadan kredi ya da benzer şeyler de kullanamazsınız idari takipten dolayı (eğer tapunuz var ise ve bunu teminat gösterirseniz o ayrı). Bu idari takip süreci ilerlerken, bu süre zarfında da banka ile aranızdaki buzları eritemez iseniz, bu sefer de yasal takip dediğimiz süreç başlar. Burada ise devreye banka yerine avukatlar girmeye başlar. Hakkınızda icra takibi ve benzeri gibi durumlar çıkarılır.

Bu tarz duruma girdikten sonra bir şekilde ödeme yapmadığınız her an sizin için sıkıntı demektir. Kaldı ki sıkıntının en zirve noktası burasıdır. Bu noktaya gelene kadar zaten bir 3 ay falan geçmesi lazımdır (minimum –ama bankalar arası değişebiliyor-). O yüzden yasal takip gibi bir duruma gelmemek için, müşterinin yapacağı en mantıklı İş Bankası yapılandırması olacaktır. Bu yapılandırma, kişi için çok rahatlatıcı bir seçenek oluşturacaktır. Çünkü mevcut borcunuz ne ise, o borç tekrardan hesaplanır ve istediğiniz bir vadeye bölünerek, sizden taksit taksit geri alınır. Yani amaç, mevcut parayı olabildiğince parçalamak ve sizden yine de bir şekilde tahsil etme durumudur. Bu yapılandırma durumunu yaptırmak için, hiç idari takibe girmenize gerek yoktur. Şayet böyle bir durum olur ise bankayı arayarak doğrudan baştan bir talepte bulunmanızı öneriyoruz.

Yapılandırma Sayısı Kaçtır?
Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir?

Bankadan bankaya değişen bir durum olsa da, genellikle sonuçlar bellidir. Kredi kartı kullanırken örneğin, bir ya da 2 dönem hiç ödeme yapmadığınız bir durumda, banka üzerinden toplam borç hesabı yapılır ve bu hesaba göre tekrar bir yapılandırılma çıkarılabilir (bu ilk yapılandırma olacak). Yapılandırma için 3 dönemi geçerseniz, banka size refinansman dediğimiz hizmeti çıkaracaktır. Size aylık bir ödeme planı sunacaktır ama bu tarz durumda kartlarınız iptal olacaktır. O yüzden 3 değil de 2 aylık bir ödeme sorunu gibi durumda yapılandırma talebinde bulunursanız, kartınız iptal olmadan bu durumu çözme gibi bir seçeneğiniz var. Borç öderken bir gecikme durumunda, yenileme mümkündür yapılandırma olarak. Ama gecikme durumunda ise, bankalar genellikle 2 defa maksimum yapılandırma imkanı sunuyor.

Bu tarz durumlarda ise her türlü kartınız kapanıyor (ki zaten böyle bir durumda kredi kartınızın kapanması çok mantıklı olacaktır). Bu yüzden yapacağınız çalışmalarda ve işlerde, kesinlikle sistemi bilmenizin artısı büyük olacaktır. Bu arada bazı bankalar, ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları durumunda üçüncü bir yapılandırma sürecine girebiliyor. Ama tabi bu durum bankanın zorunluluğu olmadığı için, tamamen müşteriye göre bir insiyatif kullanabiliyorlar. Bu yüzden yapacağınız işlemlerde, bu detaylara kesinlikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, ortalama 2 ya da 3 aylık bir süre bulunuyor yapılandırmanın en zorunlu hali için. Bu süreye gelene kadar yapılandırmanızı belirli sınırlar içerisinde yapabilirsiniz. Ama 3 aylık süreyi geçtikten sonra, durum biraz daha sertleşiyor ve bankanın sunduğu kurallar çerçevesinde işlem yapmaya başlıyorsunuz. Bu yüzden, kesinlikle dikkat etmenizi öneriyoruz bu konular için.

Bu makaleyi faydalı buldum
[Total: 53 Average: 2.7]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ